San Marinu nevěří nikdo

Velmi tenké a křehké stéblo, kterého se mohou ještě zachytit čeští fotbalisté tonoucí v kvalifikačním neúspěchu, se jmenuje San Marino. Český postup do baráže o mistrovství světa 2010 je kromě výhry Haškova souboru nad Severními Iry podmíněný zázračnou výhrou či remízou nejhoršího evropského mužstva v zápase proti Slovinsku. Motivací pro sanmarinské amatéry by mohlo být třeba to, že se s nimi po utkání zřejmě rozloučí Giampaolo Mazza - nejdéle sloužící reprezentační trenér v Evropě. Jenže posuďte sami, co všechno hovoří proti případnému překvapení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Serravelle.jpg

V San Marinu plyne klidný život oblíbené turistické destinace, kde už skončila sezóna. Žádnou fotbalovou horečku nečekejte, ostatně nejen remíza či výhra místního týmu, ale i víc než tisíc diváků na tribunách stadionu v Serravelle by dnes večer bylo velkým překvapením. Na druhou stranu - Sanmariňany fotbal zajímá, a tak se i běžní lidé baví o tom, že jejich mužstvo může pomoci Čechům a místní média tímto postřehem uvozují své sportovní zpravodajství. Ale nehledě na to, každý počítá s jasnou porážkou.  

„Sanmariňané jsou amatéři, mají jediného pořádného hráče a to je útočník Andy Selva. Jenže ten má problémy se stehnem a asi hrát nebude, rozhodne se až před zápasem. Je vyloučené, aby San Marino dnes něco uhrálo, vždyť dalo za celou kvalifikaci jeden gól a čtyřicet čtyři jich dostalo, je to malý státeček. Já jsem v klidu, náš tým už je na mistrovství světa. Do San Marina jsem se přiženil, jinak pocházím z Rimini, takže fandím Marcelu Lippimu a Itálii,“ říká mi v historickém centru San Marina prodavač Vittorio navlečený do bundy sanmarinské reprezentace a balí mi u toho do papíru vlajku jeho vyženěné druhé vlasti. Malebnými uličkami se čas od času mihne tmavě zelená šála nebo bunda, což je znamení, že dorazili také fanoušci Slovinska, kteří se chystají slavit postup na světový šampionát.   

„Myslím, že naši hráči dobře vědí, o co dnes půjde, a že si se svým úkolem poradí. Konec konců jde o první místo a přímý postup do Jižní Afriky. Kdyby došlo k nějakému kolapsu a my jsme třeba nedokázali dát gól a vyhrát, bylo by to pro celé Slovinsko velké rozčarování. U nás doma teď všichni fotbalové reprezentaci moc věří. A protože Poláci ani Slováci teď nehrají dobře, myslím, že tahle skupina pro nás nakonec skončí dobře,“ překypuje Slovinec Srečko celkem oprávněným sebevědomím a upíná se k remíze Poláků se Slováky, která by jeho tým posunula rovnou na mistrovství světa a nikoli do zrádné baráže, kde bude čekat například Francie, Rusko a na 99 procent i Portugalsko. Když Slovinci postoupili na svůj zatím jediný světový šampionát, klopýtli během kvalifikace na Faerských ostrovech, v roce 2000 tam remizovali 2:2. Něčeho podobného se Srečko v San Marinu neobává. „Myslím, že se nic takového nebude opakovat. Věřím, že to bylo ojedinělé selhání.“  

Přehrát

00:00 / 00:00

Sž Fotbal-San Marinu nevěří nikdo.mp3

Všechno nasvědčuje tomu, že bude mít pravdu, i když Slovinci v minulých letech ztráceli body s outsidery celkem často, ale k San Marinu se žádný z nich přirovnat nedá. Domácí by dnes museli mít grandiózní štěstí, podat nadmíru obětavý výkon, vydržet celých devadesát minut fyzicky a využít stupňující se nervozity soupeře. Jiná cesta aspoň k remíze, a tudíž i k resuscitaci českých nadějí na postup nevede. My vám vývoj zápasu San Marino - Slovinsko přiblížíme v reportážních vstupech během přímého přenosu paralelně hraného utkání Čechů proti Severním Irům. Hraje se od půl deváté večerní.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme