Sázkové kanceláře vysílají na sportovní zápasy své zpravodaje. Snaží se tím zabránit manipulaci

Sázení na sportovní zápasy je byznysem, ve kterém se točí více peněz, než si asi dokážeme představit. Ještě více to platí po nástupu jeho internetové formy s možností vsadit si online na rozehrané utkání. Reportér Radiožurnálu Jan Kaliba se vypravil na ligový fotbalový stadion se zpravodajem firmy, kterou si sázkové kanceláře najímají, aby pro ně hlídala a bleskově zaznamenávala vývoj zápasů, na které se dá sázet v jejich průběhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

9. kolo první fotbalové ligy FC Vysočina Jihlava - 1. FK Příbram, 28. září v Jihlavě. Zleva Radek Dejmek z Příbrami, Stanislav Tecl z Jihlavy | Zdroj: ČTK

Zpravodaj si nepřál zveřejnit své jméno, říkejme mu tedy Milan Kaprál. Do zápasu Slavie s Příbramí zbývá asi pět minut, vidíme tady zápis o utkání se jmény hráčů a přístroj...

"Je to jednoduchý mobilní telefon, funguje to podobně, jako když voláte někam, kde mají hlasový automat a říkají vám, jaká nabídka je pod jakým číslem," popisuje Milan Kaprál, který má za úkol okamžitě hlásit, co se na hřišti děje.

Každá událost má přidělený číselný kód. Sledují se ty herní situace, které jsou pro sázkové kanceláře podstatné, protože se na ně dá sázet online nebo proto, že mohou ovlivňovat pohyb kurzu vypsaného na konečný výsledek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba sledoval fotbalový zápas se zpravodajem sázkiové kanceláře. Ten sleduje vývoj zápasů, na které se dá sázet i v jejich průběhu

"Dneska nás zajímají góly, penalty, karty, rohy, průběh hry, kdo má balon a tak, nic jiného řešit nebudeme," říká Milan Kaprál před začátkem zápasu mezi Slavií a Příbramí.

Údaje, které zpravodaj posílá ze stadionu, se okamžitě zpracovávají a sázkové kanceláře na ně reagují.

"Na druhém konci informačního toku je bookmaker, který má na starosti živé sázení na ten zápas, na kterém jsem. On potřebuje vědět, co se tady děje, aby mohl upravovat kurzy, nebo zastavit sázky na určitou herní situaci, když třeba padne gól nebo se kope penalta. Neměl by se to dozvědět později, protože když by si na to vsadili lidé, kteří jsou přímo na tomhle zápase, měli by výhru jistou. Oni by už věděli, že tady padl gól, ale ten bookmaker ještě ne, trvá mi to tak pět sekund," vysvětluje svou práci Milan Kaprál.

Peníze za pozdržení informace

"Slavia dala první gól z trestňáku, před ním člověk vždycky zbystří a ve chvíli, kdy je míč v síti, zahlásí se gól, systém ví, co má udělat, bookmaker stopne sázky, není to žádný problém. Občas se stává, že za mnou někdo přijde, abych po gólu počkal půl minuty, aby si stihl vsadit, dokonce nabízí i peníze, ale nestojí to za to. Vždycky se na to přijde, je blbost to zkoušet," říká Milan Kaprál.

Společnost, pro kterou Milan Kaprál pracuje, takto monitoruje i zápasy málo sledované a tím pádem snadněji ovlivnitelné, což je třeba případ fotbalové dorostenecké ligy. Právě v ní se v březnu hrál podezřelý duel Ostravy se Slováckem, při kterém rozhodčí Tomáš Lakomý nastavil jedenáct minut, nařídil tři pokutové kopy a pomohl tím k výsledku 3:3.

"To je exemplární případ, ještě když se ztratí video. Ale není možnost zjistit, jak to opravdu bylo," dodává Milan Kaprál.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme