Ščasný: Bílkovi gratuluji, ale úspěch na ME by byla náhoda

Českou fotbalovou reprezentaci chválí za barážový výkon, především v prvním utkání, vyzdvihuje Čecha s Jiráčkem, gratuluje trenéru Michalu Bílkovi, ale optimistický ohledně výsledku na evropském šampionátu není. Tak hodnotí vítězství 1:0 v Černé Hoře a postup na EURO fotbalový trenér Zdeněk Ščasný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedeme 1:0 a o EURO už nepřijdeme, mohou se radovat čeští fotbalisté | Foto: Reuters

Černohorci slibovali v Podgorici peklo a to zejména ve druhé půli odvety potvrzovali. Rozhodovaly v tu chvíli podle vás hlavně zkušenosti českých hráčů s důležitými zápasy? Nebo to bylo štěstí?

Nemyslím si, že v tomhle zápase rozhodly zkušenosti. Určitě rozhodla kvalita Petra Čecha a kvalita některých dalších hráčů. Zkušenosti to ale nebyly, protože v druhé půli se dostali Černohorci do čtyř šancí a to se pak nedá mluvit o zkušenostech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Baráž i vyhlídky českých fotbalistů na ME zhodnotil v rozhovoru s Danielou Karafiátovou Zdeněk Ščasný

Český tým byl v kvalifikaci hodně kritizovaný, ale baráž zvládl výborně. Otázka je jednoduchá - jak je to možné? V čem byla největší změna?

Hlavně první zápas jsme odehráli výborně, ten jsme odpracovali a takticky jsme ho zvládli skvěle. A byli jsme produktivnější, v tom byla ta největší změna. Když si vezmete součet šancí obou týmů v obou zápasech, tak bychom možná došli k tomu, že je to fifty fifty. Ale my jsme dali tři branky a Černohorci je nedali.

Myslíte si z pohledu trenéra, že kouč Bílek cítí určitou satisfakci? Přece jen reprezentace pod jeho vedením nepředváděla dlouho zrovna přesvědčivé výkony...

V tuhle chvíli určitě, stoprocentně. Celé dva roky byl pod ohromnou kritikou, po celou kvalifikaci. Chtěl bych mu pogratulovat, ať si to užije, satisfakce je na místě. Otázka je samozřejmě, jak to mužstvo bude pracovat dál, ale to teď nikoho nezajímá. Za ty dva zápasy jsme si ten postup zasloužili.

V baráži byli hodně vidět hráči z české ligy, hlavně plzeňští Jiráček s Pilařem a liberecký Gebre Selassie. Je to velká motivace pro další fotbalisty z nejvyšší domácí soutěže?

Myslím, že motivace je to ohromná. Já bych vypíchnul hlavně Pilaře a Jiráčka. Pilař v prvním utkání na Spartě a Jiráček v obou utkáních patřil k nejlepším na hřišti. Mám takový pocit, že na to, jak reprezentace zahrála, měli velký vliv právě hráči Plzně, kteří se dostali do vynikající formy a dokázali ji přenést do reprezentace.

Teď je to sice ještě předčasné, ale může národní tým v tomto složení nějak výrazně uspět na evropském šampionátu?

To je hrozně těžká otázka. Ve fotbale se vždycky může cokoliv přihodit, ale musím říct svůj názor: Myslím, že to mužstvo na mnoha postech nedosahuje kvality toho týmu, který jsme měli dřív za té naší nejlepší generace.

Máme tam několik špičkových hráčů, tři nebo čtyři, Rosický, Čech, dorůstá určitě Jiráček, ale na ostatních postech je to mužstvo z mého pohledu průměrné. Pokud bychom dosáhli na šampionátu nějakého výrazného úspěchu, tak by to byla víceméně náhoda.

Daniela Karafiátová, Jan Suchan, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme