Šéf disciplinární komise Golda nechce, aby kauza 'Křetínského tašky' vyšuměla

Křetínského taška byla prázdná, říká šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Netvrdí tím ale, že boss fotbalové Sparty nepředal předsedovi fotbalové asociace Miroslavu Peltovi informace o špíně v českém fotbale. Jestli jsou tak zdrcující, jak Pelta v září tvrdil, a jestli zároveň jasně dokazují, že někdo konkrétní podvádí, to ještě policie neřekla. Své si k tomu ale řekne disciplinární komise fotbalové asociace v čele s Jiřím Goldou, která se případem začne zítra zabývat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda disciplinární komise ČMFS Jiří Golda

Předseda disciplinární komise ČMFS Jiří Golda | Zdroj: ČTK

„Respektujeme, že se informace, podezření nebo co to bylo, předaly policii, aby to vyšetřila, protože disciplinární komise, jako orgán občanského sdružení FA ČR, nemá možnost na někoho nasadit odposlechy nebo použít nějakou další operativní techniku. To může jen policie, a proto jsem rozhodnutí předsedy Pelty respektoval,“ vysvětluje předseda disciplinární komise Jiří Golda, proč se spolu se svými kolegy nezačal o případ zajímat hned od začátku.

Rozhodl se až poté, co šéf protikorupční policie Tomáš Martinec ve vysílání stanice Českého rozlasu - Rádia Česko poprvé o celé záležitosti otevřeně promluvil (více informací zde).

„Pan Křetínský v té tašce nepřinesl žádné materiály, přinesl pouze informace, se kterými náš útvar pracuje. Nebudu zmiňovat o jaké informace se jednalo,“ řekl Martinec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Disciplinární komise FAČR se bude zabývat případem ‚Křetínského tašky‘

Není tím sice řečeno, že všechno v českém fotbale je čisté jako lilie a že Křetínský nemá v zásobě nic, co by se dalo považovat za důkazy o zakázaném ovlivňování zápasů. Ale silná slova, která sparťanský boss a předseda asociace před šesti týdny šířili, tím poněkud otupěla.

‚Křetínského taška‘ odmytizována. Důkazní materiály neobsahovala

Číst článek

A šéf disciplinární komise Golda se toho chytá a chce případ začít řešit bez ohledu na vývoj policejního vyšetřování, tak jak to známe třeba z úplatkářské kauzy střížkovští Bohemians versus Sigma Olomouc. „Policie měla dostatek času na to, aby to vyšetřila. Mělo by se to teď dostat před fotbalové orgány.“

Vzhledem k tomu, že žádné konrétní důkazy neexistují nebo se přinejmenším k šéfovi disciplinárky zatím nedostaly, začíná se ve vzduchu vznášet v posledních letech už několikrát oprašovaný paragraf o poškozování dobrého jména fotbalu. A tím, jak na Křetínského návštěvu ve své strahovské kanceláři reagoval, by se v takovém případě měl před komisí ocitnout i sám šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Shrnutí dnešního dění kolem Pelty, Křetínského tašky a policie nabízí reportér Jan Kaliba

„Nejdřív se pokusím to projednat s kolegy na disciplinární komisi a potom kontaktovat pana předsedu, popřípadě místopředsedu nebo výkonný výbor Fotbalové asociace ČR, aby fotbal vystupoval jednotně. Nemůže to dopadnout tak, že kauza vyšumí do ztracena.“

To se ale stane jenom v případě, že disciplinární komise potrestá buď viníky jednání, na které se Křetínský snažil poukázat, anebo naopak právě šéfa Sparty a s ním i předsedu fotbalové asociace Miroslava Peltu. O něco moudřejší budeme po zítřejším zasedání Goldovy komise, které začne ve dvě hodiny odpoledne a my vám samozřejmě budeme tlumočit, co zaznělo a jak se případ vyvíjí.

Pelta pokračuje jako 'mlčící bojovník'

Předseda fotbalové asociace Pelta během středy telefon nezvedal, ovšem trvá na tom, že jeho reakce po schůzce s Křetínským byla přiměřená, jak vzkázal po asociačním mluvčím Jaroslavu Kolářovi.

„Pan předseda Pelta nepovažuje za vhodné komentovat činnost Policie České republiky v kauze podezření z ovlivňování zápasu profesionálních soutěží, pouze veřejnost ujišťuje, že by se na policii neobrátil, pokud by k tomu neměl vážné důvody,“ říká Kolář a podotýká:

„Včerejší rozhovor pana Tomáše Martince pro Rádio Česko vyzněl přesně tak, jak bylo od začátku FAČR prezentováno. To znamená, že pan předseda přijal nějaké informace a obratem je předal policii. Ta s nimi pracuje. Vše běží tak, jak mělo.“

Jan Kaliba, Jakub Kanta, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme