Šéf rozhodčích FIFA: Většina rozhodnutí na MS bylo správných

Zeptejte se mě na co chcete, a já vám také odpovím co chci. Zhruba takto vypadal rozhovor se šéfem fotbalových rozhodčích FIFA na mistrovství světa v Jižní Africe. Španěl José María García-Aranda se brání kritice sudích na šampionátu, které v posledních dnech přibývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trénink rozhodčích-vlevo Howard Webb | Foto: Jaroslav Plašil

„Rozhodčí? To se nedá říct slabí, to je katastrofa! Když pominu, že nám neuznají dva góly, tak těch chyb co v zápase udělají,“ prohlásil například Luboš Kubík, bývalý fotbalový reprezentant, který pracoval na šampionátu jako evropský specialista v realizačním týmu Spojených států.

A rozhodně není sám, kdo takto nahlas vystoupil proti sudím. Šéf rozhodčích García-Aranda ale s kritikou nesouhlasí, a tvrdí, že muži s píšťalkou nebo praporkem chybují jen výjimečně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf rozhodčích FIFA: Většina rozhodnutí byla správných

„Myslím, že naprostá většina, až 95 procent rozhodnutí bylo správných. Když se podíváme na odehraných 54 zápasů, tak najdeme 4 nebo 5 kontroverzních výroků, a z toho možná 2 až 4 byly špatné. To můžeme říct, když jsme si prohlédli a zkontrolovali všech 54 zápasů a vyhodnotili správná a chybná rozhodnutí.“ obhajuje práci svých "podřízených" na šampionátu bývalý mezinárodní rozhodčí a dnes šéf sudích FIFA Španěl García-Aranda.

Když má ale García-Aranda pozornost zaměřit na chyby, už tak matematicky konkrétní není. A třeba tomu, aby označil největší omyl arbitrů v dosavadním průběhu mistrovství světa, se úplně vyhýbá. „Pro nás jsou všechny chyby stejně důležité, protože se na nich učíme. Nejde nám o to říct, že jeden omyl je horší než jiný, ale náš úkol je pracovat, učit se a zlepšovat se.“

Odpověď šéfa rozhodčích zní skoro jako pionýrský slib. Ale že mu chyby vadí, to García-Aranda nepopírá. A třeba v případě tak průkazných omylů, jaké předvedli sudí v osmifinálových zápasech Argentina Mexiko a Německo Anglie, se cítil mizerně. „To jen tak pro představu, ta reakce je asi podobná jako u fotbalisty, který nepromění penaltu nebo zaviní gól nebo něco podobného samozřejmě.“

A dost podobné pocity zřejmě přepadly i prezidenta mezinárodní fotbalové federace FIFA Seppa Blattera, který se omluvil Angličanům a Mexičanům za chyby rozhodčích v jejich osmifinálových zápasech na mistrovství světa. Dokonce k tomu dodal, že kvůli tak fatálním omylům otevře debatu o využití videa ve fotbale, což bylo ještě před pár dny nemyslitelné.

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme