Šéfové světového fotbalu Platini a Blatter byli dočasně odvoláni ze svých funkcí

Etická komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA potvrdila předpoklady a pozastavila výkon funkce svému předsedovi Seppu Blatterovi na devadesát dnů. Po stejné časové období nesmí svůj úřad plnohodnotně zastávat ani předseda UEFA Michel Platini. Toho komise vyšetřovala kvůli podezřelým finančním tokům mezi ním a právě Blatterem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident FIFA Sepp Blatter | Zdroj: Reuters

Platini si vzal dva dny na rozhodnutí, zda se odvolá. Blatter prý odvolání neplánuje. Pozastavení funkce jim však může být také prodlouženo o dalších 45 dní.

Blattera v době jeho nepřítomnosti zastoupí Kamerunec Issa Hayatou, předseda Africké fotbalové federace. Platiniho může nahradit předseda španělského svazu Ángel María Villar. I jejich jména však figurují v rozsáhlé korupční kauze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozastavení funkcí obou předsedů okomentoval pro Český rozhlas publicista Petr Nosálek

„Hayatou čelí už od devadesátých let obvinění z přijímání úplatků, Ángel María Villar má být vyšetřovaná etickou komisí FIFA. Už to ukazuje, v jaké šlamastice a bažině se v současné době FIFA pohubuje,“ říká Petr Nosálek, publicista s dlouholetou praxí v BBC a také zakladatel webu plejer.cz.

Dva muži na nejvyšších postech ve světovém fotbalu nejsou jedinými potrestanými. Stejně jako Platini a Blatter byl na dobu tří měsíců suspendován generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Vůbec nejvyšší trest padl na hlavu bývalého místopředsedy FIFA, korejského miliardáře Čong Mong-juna. Nejen že musí zaplatit pokutu sto tisíc švýcarských franků, ale šest let nesmí zasahovat do jakýchkoli fotbalových aktivit.

Právě Čong Mong-jun a Platini se v červenci letošního roku zařadili mezi kandidáty na Blatterovo místo ve vedení FIFA.

Blatter byl na jaře popáté zvolen do prezidentského křesla, ovšem následně pod tíhou korupční aféry ve světovém fotbalu týkající se bezprostředně jeho osoby se rozhodl rezignovat. Původně měl v úmyslu vydržet ve funkci až do února příštího roku, ovšem rozhodnutí etické komise mu zkřížilo plány.

„Tohle je definitivní rána. Už dlouho vyselo ve vzduchu, že se Blatter nedožije ani 26. února, kdy chtěl odstoupit v souvislosti s volbami nového předsedy FIFA,“ tvrdí Nosálek.

Podle Platiniho jde o útok na jeho pověst

Francouz Platini byl pod drobnohledem komise kvůli dvěma milionům švýcarských franků, které mu od Blattera přistály na účtu v roce 2011. Údajně šlo o odměnu za čtyřleté poradenství pro FIFA v období mezi lety 1999 a 2002.

Platini pozastavení funkce vnímá jako úmyslný útok ze strany FIFA na svou osobu a dobrou pověst.

„Je to v podstatě zákeřný pokus zničit mou reputaci,“ prohlásil Platini. „Nic mě nezastaví před tím, abych zajistil, že se skutečná pravda ukáže. Nikdo by neměl pochybovat v mé odhodlanosti tohle dokázat," uvedl mistr Evropy z roku 1984 a trojnásobný držitel Zlatého míče.

Martin Charvát, Stanislav Zbyněk, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme