Šiky Viktoriánů vyrazily dobýt fotbalové hradby starobylé Jaffy

Brzy ráno vyrazili fotbalisté plzeňské Viktorie vstříc svému dalšímu účinkování v základní skupině Evropské ligy. Jejich cesta vedla do izraelského Tel Avivu, kde se už zítra proti místnímu Hapoelu pokusí o to, co před nimi nezvládly kluby Mladé Boleslavi a Teplic, tedy odvést si odtud výhru. Dobýt fotbalové hradby Jaffy, ale může i pro ně být těžší, než by se možná na první pohled mohlo zdát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Plzeň by mělo přijít na Bloomfield Stadion kolem 12 000 fanoušků | Foto: Michal Jurman

Jaffa je považována za vůbec nejstarší přístavní město na světě, které bylo zmiňováno například už i egyptským faraonem Thutmosem III.. Ten byl jedním z prvních, kteří se pokusili úspěšně dobýt toto místo. Po něm následovali mnozí další jako král David, jeho syn Šalamoun nebo i Napoleon Bonaparte.

Po jejich boku se nyní pomyslně postavili i plzeňští fotbalisté. Dříve samostatná Jaffa se totiž časem spojila s Tel Avivem a nyní tvoří jednu městkou čtvrť. A právě v ní se nachází Bloomfield Stadium, který je domovským stánkem nadcházejícího plzeňského soupeře v Evropské lize, tedy Hapoelu.

„Doma to bude hodně nepříjemný soupeř, uvidíme, co nám dovolí. Jsou pro nás neznámí, ale co předvedli s Atléticem na vlastním stadionu, kdy úřadujícího šampiona vůbec k ničemu nepustili. S náma to ale bude vypadat úplně jinak,“ tone trochu v nejistotě, co se týká čtvrtečního zápasu, obránce František Ševinský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plzeňští fotbalisté se v EL vydali na dobývání izraelské Jaffy

Ten přitom zkušenost s vystoupení na zdejším stadionu Bloomsfield už má. Před šesti lety zde ještě společně s Mladou Boleslaví pouze remizoval 1:1 a tím jeho pouť Evropskou ligou Hapoel rázně ukončil. Pro Ševinského se tak nyní otevírá patřičný prostor k odvetě, i když Hapoel rozhodně nebude pro plzeňské snadným soustem.

Klub číslo jedna pro arabskou část obyvatelstva v Tel Avivu hraje poměrně pravidelně evropské poháry už nějakých 12 let. I on už okusil jaké je to hrát Ligu mistrů a v Evropské lize dokráčel až do osmifinále.

Navíc plzeňské trápí, před obrazně řečeno útokem na hradby fotbalového stadionu v Jaffě i to, že do boje půjdou zdá se s hodně slepou municí. Jejich schopnost spálit v zakončení sebelepší šanci, je totiž v poslední době stejně neuvěřitelná jako kdysi zmrtvýchvstání Tabity, o které se právě v Jaffě postaral apoštol Petr.

Vrba: Messiho holt nemáme

„Je rozdíl, pokud máte hráče jako je Messi, který z pěti šancí dá čtyři góly, nebo máte hráče, který z deseti šancí nevstřelí ani jeden. Je to ale samozřejmě i o jistotě, psychice a určitém štěstí,“ nabízí plzeňský trenér Pavel Vrba faktory, které podle něj rozhodnou o tom, jak plzeňské tažení pod prapory Evropské ligy v izraelské Jaffě dopadne.

Pobřeží Středozemního moře nedaleko izraelské Jaffy | Foto: Michal Jurman

Plzeň bude ve čtvrtečním zápase, mimo jiné bojovat i za posílení dobrého jména, které Češi v Izraeli dlouhodobě mají. Většina místních zná ale zemi ze srdce Evropy zatím hlavně jen skrze Leoše Janáčka nebo výpomoc brněnské Zbrojovky v takzvané šestidenní válce.

Viktoriáni se nyní pokusí rozšířit jejich znalosti i o český fotbal. Nejdříve dobýt Jaffu a následně tím nakročit k postupu do jarních bojů, ověnčených ještě větší prestiží a slávou, než jakou skýtá případný úspěch v Izraeli. Přesně takový cíl totiž mají hráči Plzně, krátce před prestižní fotbalovou bitvou na stadionu v Jaffě.

Jakub Kanta, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme