Situace českých fotbalistů není před duelem s Dánskem až tolik růžová

Možná to tak nevypadá, ale čeští fotbalisté mohou už v necelé polovině kvalifikace ztratit reálné šance na postup na světový šampionát. Pokud by v pátek večer v Olomouci podlehli Dánsku, jejich naděje na účinkování v Brazílii se sníží na minimum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek (vpravo) a kapitán Tomáš Rosický | Zdroj: ČTK

Navzdory tomu, že mají za sebou pár vydařených přípravných utkání, a jejich soupeř naopak velmi nepovedené přátelské zápasy.

Není nic snazšího než porazit Dánsko, mohl říct asi každý, kdo se tento týden začetl do některých novinových titulků a článků. Zatímco český tým má formu, vždyť nasázel tři branky Slovensku a vyhrál i v Turecku, Seveřané se trápí, jsou v krizi a už skoro neumí vyhrávat, píše se často v těchto dnech. Jenže to je ten růžovější pohled na současnou situaci.

"Pořád to byly jen přátelské zápasy, teď teprve jsou to zápasy, které se počítají a ve kterých se rozhoduje. Musíme na to navázat a potvrdit třemi body s Dánskem," uvědomuje si útočník David Lafata.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští fotbalisté ztratí v případě prohry s Dánskem reálnou šanci na postup na MS do Brazílie

Ano, Dánové mohli být do této chvíle v sebevětší krizi, ale protože se do tabulky kvalifikace počítají jen soutěžní výsledky, může to být dnes večer klidně zase obráceně. To není sýčkování, ale realita, kterou vnímá i trenér Morten Olsen.

"Sice máme stejně zápasů a Češi mají více bodů, ale to jenom proto, že my jsme hráli v Itálii a Češi doma s Maltou," připomíná Morten Olsen už skoro zapomenuté skutečnosti.

Bez ohledu na formu v přátelských zápasech, situace českého a dánského týmu v kvalifikační skupině je hodně podobná, Dánové ztratili jen domácí remízou s Čechy, Češi pro změnu nerozhodným výsledkem s Bulharskem, odkud svěřenci Mortena Olsena naopak plusový bod přivezli. Takže je to teď spíše tým Michala Bílka, který nesmí ve večerním duelu zaváhat. V případě domácí prohry už by se totiž mohl s účastí na šampionátu skoro rozloučit.

"Sice jsme teď dvakrát vyhráli, ale poslední kvalifikační zápas s Bulharskem jsme remizovali, každá další ztráta by byla velkou komplikací," hodnotí velice střízlivě současnou situaci kouč Michal Bílek.

Nevydařená příprava neznamená neúspěch v klíčovém duelu

Že se týmu daří v přípravných zápasech, ještě nemusí nic znamenat, ostatně stačí se podívat do historie. Třeba v roce 1990 prohráli fotbalisté Československa všechny čtyři přátelské duely před světovým šampionátem, i ten domácí s Egyptem, a na mistrovství v Itálii pak došli až do čtvrtfinále, ve kterém vypadli s Německem, a to ještě po hodně kontroverzní penaltě.

Ostatně také současný národní výběr prohrál před loňským výsledkově úspěšným Eurem generálku s Maďarskem, takže má ještě v paměti, že nevydařená příprava nutně neznamená nepovedené důležité soutěžní vystoupení.

Trenéra Michala Bílka v posledních týdnech média neodvolávala jako třeba ještě loni před zápasem proti Slovensku, hráči mohli v klidu trénovat a v novinách si o sobě nic špatného nepřečetli. Pokud ale doma s Dánskem prohrají, může být všechno jinak a na skvělé výkony v přípravných zápasech si už jen sotva někdo vzpomene.

I proto jsou před večerním duelem čeští fotbalisté v mnohem složitější pozici než na první pohled odepsaní Dánové, i když to tak nemusí vypadat.

Alena Benešová, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme