Slavný trenér Ferguson vydává autobiografii, nešetří v ní nikoho

Hodně výbušná zjištění obsahuje autobiografická knížka legendárního fotbalového kouče sira Alexe Fergusona, kterou dnes představili v Londýně. Publikace, která se na pultech objeví ve čtvrtek, obsahuje nemilosrdná hodnocení řady hráčů a trenérů. Na několika místech se v ní objevují i jména českých hráčů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sir Alex Ferguson (2011) | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Andrea Sartorati

Bezesporu nejzajímavější je přiznání sira Alexe, že se Manchester United vážně zajímal o gólmana Petra Čecha. Ferguson se byl na mladého brankáře osobně podívat ve francouzském Rennes, ale Čech prý Fergusonovi přišel pro potřeby United příliš mladý.

V autobiografii se píše taky o Karlu Poborském; Alex Ferguson přiznává, že byl vždycky opatrný kupovat hráče poté, co skvěle zahráli na jednorázovém turnaji. V roce 1996 po Euru koupil právě Poborského a Jordiho Cruyffa a ač to prý nebyli špatní hráči, nikdy nedosáhli podle sira Alexe té úrovně, jakou předvedli na Euru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek o nové knize Alexe Fergusona

"Pak už je v kapitole věnované rivalitě s Liverpoolem jen pochvalná zmínka o Vladimíru Šmicerovi a konstatování, že v klubu působil Milan Baroš, a tím česká stopa končí," komentuje dlouho očekávanou knížku londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Podle něj si sir Alex v knize nebere servítky a je to opravdu „palba“ padni komu padni. Britští kolegové se shodují v názoru, že nejvíc se do titulků dostanou nebo zčásti už dostaly pasáže o Royi Keanovi, Wayneu Rooneym a hlavně Davidu Beckhamovi.

Nová autobiografie Alexe Fergusona | Foto: internet

O něm třeba slavný kouč napsal, že musel z Old Trafford odejít poté, co si začal myslet, že je něco víc než Ferguson. Sir Alex se velmi kriticky vyjadřuje o tom, kterak se Beckham rozhodl stát globální celebritou a jak se změnil poté, co se zamiloval do své pozdější manželky Victorie a jaký byl z jeho pohledu prý nesmysl, když Beckham přestoupil z Realu do LA Galaxy.

Jak se dalo čekat, Ferguson vyjádřil podporu svému nástupci na lavičce United Davidu Moyesovi, který zažívá velmi nepovedený vstup do sezony. Slavný kouč nechtěl svou knihou nikoho poškodit, a tak si nechal publikaci od Manchesteru United posvětit.

"Samozřejmě jsem knihu dal klubu posoudit. Manchester mě požádal, abych udělal jednu faktickou opravu, která se týkala Cristiana Ronalda. To bylo ale všechno," tvrdí Ferguson, který taky v knize i dnes na tiskové konferenci přiznal, že dostal dvakrát nabídku vést anglickou reprezentaci.

Pokaždé se nad ní zamyslel maximálně deset vteřin, než ji coby Skot odmítl. "Ani za milion let bych to nemohl udělat. Představte si, že bych se jednou vrátil do Skotska," vtipkoval Ferguson.

Jiří Hošek, Jiří Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme