Slovenka mezi fotbalisty

Ze všech Slováků "hrála" na světovém šampionátu nejdéle, a jak správně tušíte, jedná se o ženu. Karolína Lamačová vládla skoro měsíc fotbalovému stadionu v Ellis Parku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Lamačová

Karolína Lamačová | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Diego Maradona, Fernando Torres nebo třeba Róbert Vittek. Pokud jste třeba některý z těchto hlasů slyšeli například ve vysílání Radiožurnálu, vděčíte za to také jedné Slovence. Karolína Lamačová totiž "vládla" měsíc fotbalovému Ellis Parku v Johannesburgu. A dnes, tedy den po posledním zápase na tomto stadionu zamyká svou provizorní kancelář.

„Měli jsme tu úžasné týmy, v Ellis parku, jako Brazílie, Argentina, Španělsko a tak dále, ale největší trému jsem měla,když hráli Slováci, protože přesto, že se snažíme po celou dobu pracovat na 110 %, tak Slovensko jsem chtěla mít na 120. Nikdy nevíte co se může pokazit, ale naštěstí se to nestalo,“ přiznává Karolína Lamačová-Ducká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenka mezi fotbalisty

Mezinárodní organizace FIFA jí svěřila do péče fotbalový Ellis Park v Johannesburgu, tak aby v něm měly tisícovky reportérů z celého světa k dispozici všechno, co potřebují ke své práci. A že se toho prý může pokazit hodně.

„Může vypadnout internetové spojení, může chybět tlumočník, nikdy nevíte co se může stát. Mohou se ztratit klíče od dveří, je strašně moc možností. Musíte být pořád ve střehu. Pracujete s lidmi a lidé nejsou stroje. Je strašně moc věcí co se může přihodit,“ vysvětluje Lamačová.

Jeden uteče, druhý odpovídá

Tým lidí, který Slovenka na šampionátu vedla, měl na starosti všechno, co se týká komunikace hráčů s veřejností, takže Karolína Lamačová dohlížela nejen na práci píšících novinářů, fotografů, televizních a rozhlasových reportérů, ale také na to, aby třeba fotbalisté nezapomínali na své povinnosti.

„Hráči se snaží uniknout těm povinnostem, ale na to jsme tu my, abychom to pohlídali, aby media dostaly možnost hovořit s každým hráčem. Povinnost je projít přes mixzónu, ať už hovoří novináři nebo ne.K tomu jich neumím donutit, to uže je na šikovnosti novináře.My jim tu šanci dáme a kdo se jí chytí ten má.“

Naštěstí pro posluchače a čtenáře, ne každý fotbalista má snahu za každou cenu mixzónou prokličkovat jako s míčem na trávníku. Hráči, kteří se obrní trpělivostí, a ochotně odpovídají na stále stejné a někdy i podivné otázky, také existují.

„Thiery Henry mě nejvíce překvapil. Novináři se ptají po zápasu pořád stejně aon byl ochotný stát v mixzóně hodinu, možná i více a ochotně odpovídal s klidem a rozvahou na stále stejné otázky, ty samé odpovědi. Ne každý to dokáže,“ přidává konkrétní jméno Karolína Lamačová.

A ne každý se dokáže smířit s tím, že FIFA přidělila šampionát Jižní Africe, kde se zrovna týmu francouzského útočníka vůbec nedařilo. Karolína Lamačová pro fotbalovou organizaci pracuje, takže v popisu činností může mít jen sotva zakotvené právo cokoli na toto téma kritizovat, ale určité srovnání nabízí.

„Možná v jiných zemích, pokud by vypadl tým pořadatelské země, tak už by se diváci jen těžko přišli na zápasy podívat. Tady se lidé těší z fotbalu a milují ho,“ byť svou lásku projevují jinak, uznává Karolína Lamačová, ale na všudypřítomné vuvuzely prý kvůli tomu nezanevře, naopak.

Vuvuzely zakázat nelze

„To patří k té zemi. Nemohou zakázat vuvuzely, to patří k povzbuzování. To je jako kdyby chtěli zakázat povzbuzování na Slovensku, nebo zpěvy ve Skotsku. To se nedá. Myslím si, že lidé co tady byli, tak si bere domů několik vuvuzel. Obávám se toho, zda se to nerozšíří v Evropě a myslím si že ano. Když půjdete v nejbližší době na nějaký zápas v Čechách nebo na Slovensku, tak tam ty vuvuzely uslyšíte.“

Pokud jde o české fanoušky, ti se mohou se specifickým zvukem setkat na utkání nejvyšší soutěže už příští víkend.

Jaroslav Plašil, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme