Soupeř Plzně, Vojvodina Novi Sad, to je především líheň fotbalových talentů

Plzeňští fotbalisté budou ve čtvrtek vpodvečer bojovat o postup do skupinové fáze Evropské ligy. Viktoria má výbornou výchozí pozici díky výhře 3:0 v domácím zápase. K odvetě proti Novému Sadu ale odjela do prostředí bouřlivého a fotbalově velmi plodného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úvodní utkání play-off Evropské ligy Plzeň zvládla, Vojvodinu porazila 3:0. O míč bojuje Kolář, vzadu přihlíží Kopic | Zdroj: ČTK

V tréninkovém centru na západním předměstí Nového Sadu hrají své zápasy mládežnické týmy FK Vojvodina, ve kterých vyrůstají vynikajících fotbalisté.

„Jsou nejlepší v Srbsku, to platí v mnoha věkových kategoriích. Zvlášť v posledních dvou letech vyšla z akademie Vojvodiny spousta výborných fotbalistů. Pět z nich bylo součástí našeho reprezentačního týmu, který letos vyhrál mistrovství světa do dvaceti let. Každý rok se několik mládežníků uchytí v prvním týmu Vojvodiny, takže systém funguje dobře,“ říká Dragan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojvodina Novi Sad patří v Srbsku mezi líheň fotbalových talentů, její mládežnické centrum je vyhlášené

Je to sice fanoušek CZ Bělehrad, ale žije v Novém Sadu a jedním z talentů v mládežnickém centru Vojvodiny je i jeho syn. Sní o tom, že třeba také jednou bude hrát anglickou Premier League jako slavní fotbaloví Srbové současnosti – Ivanovič z Chelsea nebo Kolarov z Manchesteru City.

Srbsko dosáhlo v posledních letech i výrazných úspěchů na reprezentační úrovni v mládežnických kategoriích. Nedávno vyhráli mistrovství Evropy do 19 let nebo letos mistrovství světa dvacetiletých na Novém Zélandu.

O něčem podobném si český fotbal může jenom nechat zdát. A přitom mladé srbské talenty musejí vyrůstat a prosazovat se v zemi, která má oproti středoevropskému prostoru spoustu problémů.

„Jsou to válečníci. Jsou zarputilí a udělají všechno pro to, aby uspěli. Je to i o ekonomické situaci. Když přijedete na OFK Bělehrad, vidíte v mužstvu hráče mezi 19 a 23 lety. V hledišti na lize 450 diváků, tempo to nemá, o ničem to není, ale všichni umí hrát fotbal,“ přemýšlí nad tím, proč jsou zrovna mladí srbští fotbalisté tolik úspěšní, Milan Holub - skaut předního klubu Premier League.

 

Trénink mají viktoriáni za sebou. Za 24 hodin začínáme! FCVP

Posted by FC Viktoria Plzeň on 26. srpen 2015

„Pak tam člověk sedí a ví, že tři z nich budou jednou ve velkých klubech, ale neví který. Umí kopat, umí hrát na míči,“ dodává Holub, který pro svého zaměstnavatele monitoruje mimo jiné právě srbský fotbalový prostor.

Vojvodina prodala v nedávné době své odchovance třeba do Španělska, do Manchesteru United nebo naposledy teď v létě do bundesligového Frankfurtu.

A plzeňští fotbalisté mohou pouze doufat, že se během čtvrteční odvety play-off Evropské ligy neprobudí naplno nějaký další talent ze zdejší akademie.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme