Soupeř se před sparťany schovával. Každý si nechává trumfy, uklidňuje Požár

Trenérské vedení fotbalové Sparty si mohlo v zimě připadat jako tajná služba. Informace o soupeři pro Evropskou ligu muselo hledat, kde se dalo. Rostov na Donu totiž v přípravě všechno tajil - tréninky i zápasy. Sparťané ale i tak materiály mají, a večer se ukáže, jak byly prospěšné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Požár mohl čerpat informace i od Vjačeslava Karavajeva

Tomáš Požár mohl čerpat informace i od Vjačeslava Karavajeva | Foto: AC Sparta Praha

„Já bych chtěl vidět tým, který vyhrává každý zápas, ale uvidíme, na co nám to bude stačit,“ pousmál se sportovní ředitel a trenér Sparty Tomáš Požár nad podařenou přípravou českého vicemistra.

Jenže podle přípravy se nedá forma týmu úplně poznat, a hráči se teď musí přepnout do módu na ostrý zápas. „Když se nebude dařit, bude se říkat, co jsme v lednu a únoru dělali, že byla příprava špatná. Když se dařit bude, řekne se, že byla příprava famózní,“ ví útočník David Lafata za dlouhé roky v profesionálním fotbale, jak rychle se situace - a hlavně hodnocení výkonů - mění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sparta měla před úvodním zápasem EL ztíženou přípravu, přesto mají informací o soupeři dost

Sparta má jako pokaždé velké ambice, a pokusí se překonat i první překážku v jarní části Evropské ligy. Rostov na Donu ale pražskému týmu v zimě moc práci neusnadnil - zápasy a tréninky si pečlivě hlídal.

„To je jejich, že to zavřeli. Myslím, že to nerozhoduje, o soupeřích máte tolik informací… Nasledovali jsme je minulý rok, když hráli, takže to není problém,“ říká zkušený obránce Michal Kadlec.

Pečlivě utajované přípravě Rostova se pak nediví ani Tomáš Požár. „Je to běžná praxe. Nikdo z nás nechce odkrývat všechny karty, každý si nechává trumfy do zásoby. Není to nic nestandardního, co by nás překvapilo,“ myslí si sportovní ředitel a trenér Sparty.

Berdyjev není hlavní trenér, ale šéfuje

Na straně Rostova má podobnou a možná ještě významnější pozici strůjce vzestupu ruského klubu Kurban Berdyev. Ten tým v minulé sezóně dovedl ke druhému místu v lize jako trenér, pak kvůli neshodám a finančním problémům z Rostova odešel, aby se vzápětí vrátil a stal viceprezidentem a znovu koučem - i když oficiálně ne hlavním.

„Berdyjev nikdy nesází na hvězdy, ale na mužstvo. Vsází na své kmenové hráče, které má i v Rostovu, nějaké hráče vedl v Kazani a přivedl si je i do Rostova. Má svou představu a přesně ví, které hráče k tomu potřebuje,“ popisuje ruský sportovní novinář Ivan Židkov taktiku Kurbana Berdyeva.

I díky ní Rostov na Donu nepropadl na podzim v Lize mistrů, doma porazil i slavný Bayern Mnichov, a teď si jeho domácí hřiště vyzkouší pražská Sparta. Hrát se začne v 19 hodin a Radiožurnál ze zápasu nabídne aktuální vstupy.

Mirko Vasić, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme