Španělsko si poradilo s Francií a je v semifinále Eura

Fotbalisté Španělska se opět přiblížili obhajobě titulu mistrů Evropy. V Doněcku porazili ve čtvrtfinále Francii 2:0 a čeká je semifinále s Portugalskem. O postupu rozhodl dvěma brankami Xabi Alonso.

Španěl Xabi Alonso (uprostřed) v souboji s Francouzem Ribérym

Španěl Xabi Alonso (uprostřed) v souboji s Francouzem Ribérym | Zdroj: Reuters

Španělsko nastoupilo do utkání bez klasického útočníka a znovu začalo předvádět svoji typickou hru plnou krátkých přihrávek. Francouzi se příliš k míči nedostávali, navíc už v 19. minutě nedokázali ubránit pohlednou kombinaci soupeře.

Iniesta poslal na levé straně přihrávku na rozeběhnutého Albu. Ten se zbavil Debuchyho, který navíc uklouzl, a španělský hráč tak mohl v klidu nacentrovat do pokutového území přesně na nehlídaného Xabiho Alonsa, který hlavičkou o zem bezpečně překonal Llorise.

Francie poprvé zahrozila těsně po půlhodině zápasu. Cabaye vystřelil z trestného kopu, jeho pokus mířící do pravého horního růžku branky ovšem vyrazil Casillas. Španělský gólman si pak po následném rohu způsobil sám potíže, když nedokázal udržet vysoký míč, se štěstím ale následně celou situaci vyřešil.

Jeho spoluhráči byli v první půli aktivnějším týmem a kromě zmíněné výjimky nepouštěli Francouze prakticky k ničemu. V útoku se ale nedostávali do dalších vážnějších brankových příležitostí. Po úvodní pětačtyřicetiminutovce tak vedlo Španělsko nad Francií 1:0.

Po přestávce se snažili Francouzi o ofenzivnější výkon a o poznání víc se tlačili před španělskou branku. Jenže k nebezpečnějšímu ohrožení Casillase se až do 60. minuty nedostali. Pak ale měli nadějnou šanci na srovnání skóre.

Po centru Ribéryho hlavičkoval Debuchy jen těsně nad. Vzápětí mohli skórovat i Španělé, gólman Lloris ovšem výborným vyběhnutím zneškodnil na hranicí velkého ‘vápna‘ příležitost Fabregase.

Pak se hrálo především uprostřed hřiště a zajímavých momentů na obou stranách ubylo. Až v samotném závěru zastavil průnik Pedra v pokutovém území nedovoleným způsobem Réveillére a kopala se penalta. Tu Xabi Alonso s přehledem proměnil a rozhodl tak svými brankami o výhře Španělska 2:0.

Fotbalové mistrovství Evropy - čtvrtfinále (Doněck):

Španělsko - Francie 2:0 (1:0)

Branka: 19. a 90.+1 z pen. Xabi Alonso. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Ramos - Cabaye, Ménez. Diváci: 47.000.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - Silva (65. Pedro), Fábregas (67. Torres), Iniesta (84. Cazorla). Trenér: Del Bosque.
Francie: Lloris - Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy - Debuchy (64. Ménez), Cabaye, M'Vila (79. Giroud), Malouda (64. Nasri), Ribéry - Benzema. Trenér: Blanc.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít