Sparta hladce vyhrála v Krasnodaru a postoupila do osmifinále Evropské ligy

Fotbalisté pražské Sparty se poprvé v historii probojovali mezi nejlepších šestnáct týmů Evropské ligy. V odvetě na půdě Krasnodaru zvítězili po brankách Lukáše Marečka, Martina Frýdka a Kehindeho Fataie jednoznačně 3:0 a jsou vůbec prvním celkem, který na stadionu Kubaň v letošní sezoně evropských soutěží neprohrál.

Sparťanští fotbalisté postoupili do osmifinále Evropské ligy

Sparťanští fotbalisté postoupili do osmifinále Evropské ligy | Zdroj: ČTK

Sparta začala odvetný zápas Evropské ligy v Krasnodaru s jednou změnou v sestavě. Lukáše Juliše, autora jediné branky na Letné, nahradil Martin Frýdek, který úvodní utkání vynechal kvůli karetnímu trestu.

Další změnou byl v porovnání s duelem na Letné i obraz hry. Zatímco v Praze Sparta od první minuty tlačila, v Rusku se svěřenci Zdeňka Ščasného museli hned zkraje střetnutí bránit.

O tom, že je Krasnodar v domácím prostředí silný, Pražané dobře věděli. Vždyť Kononovův tým na stadionu Kubaň letos porazil i Borussii Dortmund.

V úvodním poločase hrozil především brazilský útočník Ari. Ve 4. minutě po narážečce předběhl Maria Holka a z hranice šestnáctky namířil svou křižnou přízemní střelu těsně vedle tyče.

Krasnodar vpředu sázel na balony za obranu, s nimiž měli sparťané potíže. V defenzivě naopak domácí hráli s důrazem, čímž českému týmu naznačili, že nedají nic zadarmo. Na vlastní kůži to pocítili Martin Frýdek i Kehinde Fatai, které museli po hlavičkových soubojích ošetřovat lékaři.

Kromě Ariho, jenž se dostal i do dalších příležitostí, hrozilo Davidu Bičíkovi v bráně Sparty nebezpečí i od Lukáše Marečka. Záložník Pražanů tečoval centr z pravé strany špičkou kopačky jen těsně vedle brankové konstrukce. Sparta si v bezgólovém prvním dějství žádnou velkou možnost nevytvořila.

Jako by si Ščasného svěřenci schovávali smrtící úder na nejméně vhodnou chvíli pro Krasnodar. Ondřej Zahustel si v 51. minutě naběhl z pravé strany do vápna a předložil Lukáši Marečkovi, který se v pádu z voleje trefil mezi tři tyče správné brány.

Krasnodar tak rázem musel skórovat třikrát. Jenže už o šest minut později to neplatilo. Bořek Dočkal odcentroval do šestnáctky na Martina Frýdka, jenž hlavou zvýšil na komfortních 2:0 pro Spartu.

Frýdek se zanedlouho ocitl v souboji s Charlesem Kaborém, který se po rodákovi z Hradce Králové ohnal a po druhé žluté kartě předčasně opustil hrací plochu. Krasnodar tak dohrával v oslabení.

Zatímco v domácím prostředí Sparta řadu možností neproměnila, v Rusku ji vyšlo prakticky vše, na co sáhla. Kehinde Fatai si v 70. minutě zaběhl za defenzivu, zpracoval si přesný pas od Ladislava Krejčího a poslal balon pod břevno. Právě horní tyč pak ještě v závěru zápasu zastavila Zahustelův volej.

Sparta tak po hladkém vítězství 3:0 poprvé v historii postoupila do osmifinále Evropské ligy. O tom, komu budou Pražané čelit v další fázi soutěže, rozhodne páteční los, který ve švýcarském Nyonu začíná ve 13 hodin.

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

FK Krasnodar - Sparta Praha 0:3 (0:0)
Branky: 51. Mareček, 57. Frýdek, 70. Fatai. Rozhodčí: Johannesson - Nilsson, Culum (všichni Švéd.). ŽK: Kaboré, Pereyra - Mareček, Fatai. ČK: 69. Kaboré. Diváci: 14.850. První zápas: 0:1, postoupila Sparta.

Krasnodar: Dykan - Petrov, Strandberg, Granqvist, Kalešin - Achmedov, Kaboré, Pereyra (62. Wanderson) - Smolov (75. Torbinskij), Ari, Mamajev (62. Joáozinho). Trenér: Kononov.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Krejčí, Dočkal (84. Konaté), Vácha, Mareček (79. Matějovský), Frýdek - Fatai (76. Juliš). Trenér: Ščasný.

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít