Sparta má lehčího soupeře, hlásí z Tel Avivu fotbalový expert Avionam

Fotbal je v Izraeli společně s basketbalem sportem číslo jedna. Takzvaných fotbalových expertů tak i zde najdete tucet na každém rohu. Potkat zde ale skutečnou fotbalovou personu, to je už trochu oříšek. A hledat ji například v Tel Avivu není zrovna prací z nejsnadnějších. Místní bývalé fotbalové hvězdy totiž rozhodně nejsou zbohatlými elegány, kteří by vás upoutali na první pohled.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malihi Avionam před svojí kanceláří u tel-avivské promenády | Foto: Michal Jurman

Nad pobřežím Středozemního moře v Tel Avivu přelétává vojenský vrtulník, který tak přerušuje nářek všudypřítomných racků. Tradiční debatu starousedlíků sídlících v blízkosti zdejší přímořské promenády ale jen tak nepřeruší.

Mezi čtveřicí hlasitě diskutujících nechybí ani Malihi Avionam, třiapadesátiletý muž sportovní postavy s dlouhými vlasy, kterému byste tipovali minimálně o 15 let méně. Říct před ním, že jste z České republiky a ještě ke všemu sportovní novinář, znamená z ničeho nic ztrátu svobody pohybu a to minimálně na dvě hodiny.

„V Praze jsem byl, znám Pavla Nedvěda, pak toho vysokého no, Kollera! A samozřejmě Petra Čecha. Já jsem totiž fotbal hrával," dodává skromně Malihi, který hrál nejvyšší izraelskou ligu za klub Bnei Yehuda celých 14 let. Před zápasy Sparty a Plzně s izraelskými kluby je tak vlastně ideálním expertem na izraelský fotbal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O síle izraelských klubů a jejich šancích proti českým týmům v EL mluví Malihi Avionam

„Izraelská liga není oproti té české tak dlouho profesionální, když jsem hrával já, byla to ryze amatérská záležitost. Kvalita obou soutěží může být teď podobná, vy ale máte mnohem větší historii a to je vaše výhoda. Celkově si myslím, že české kluby jsou v těch dvou zápasech favority."

Malihi si i dnes občas zahraje ve třetí a čtvrté nejvyšší izraelské soutěži za svůj, zde možná i menšinový, názor. U hráče, který se ligovou premiéru odbyl v Tel Avivu už v16 apůl letech a dlouho patřil k útočným oporám reprezentace do 21 let, je totiž všemi bez výjimky respektován. A tak může směle dál rozvíjet své myšlenky nad silou obou izraelských klubů, které se Spartě a Plzni dnes v Evropské lize postaví do cesty.

Největším soupeřem fotbalistů Plzně v Tel Avivu bude zdejší klima

Číst článek

„Když se podíváte tři roky zpět, Kirjat Šmona hrála až třetí nejvyšší soutěž. Pak přišel bohatý sponzor a loni Šmona slavila mistrovský titul. Letos ale nejsou tak silní jako Hapoel, v tom bude mít Sparta výhodu. Kirjat Šmona prodala několik dobrých hráčů a odešel i trenér, který stál za jejím úspěchem," prorokuje Malihi snadnější práci dnes letenskému klubu.

Jak mu jeho prognózy vyjdou, uvidíme už večer. Do té doby se Malihi skryje se svými kumpány do své nevzhledné kanceláře na pobřeží Tel- Avivu, jejíž pracovní náplň ponechává raději stranou. Jak ale dodává, o jeho práci ještě uslyšíme dost a dost. Malihi Avionam si totiž dodělat trenérskou licenci a teprve teď tak podle něj začne pořádný výkonnostní progres v izraelském fotbalu.

Jakub Kanta, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme