Sparta v úvodním osmifinále Evropské ligy remizovala na Letné s Laziem 1:1

Neporazitelnost fotbalistů pražské Sparty v aktuálním ročníku Evropské ligy nadále trvá. Svěřenci Zdeňka Ščasného ani v letošním devátém duelu na evropské scéně neprohráli, když na Letné v úvodním osmifinálovém souboji remizovali s italským Laziem Řím 1:1.

Martin Frýdek (uprostřed) navázal na svůj výkon z Krasnodaru a i proti Laziu skóroval | Zdroj: ČTK

Sparta i Lazio měly na evropské scéně před prvním osmifinálovým kláním Evropské ligy totožnou bilanci pěti výher a tří remíz.

Hosté s historicky nejlepším střelcem mistrovství světa Miroslavem Klosem na lavičce se hned v úvodu dostali do dvou příležitostí, ale Sergej Milinkovič-Savič nejprve trefil jen Ondřeje Zahustela a z následného rohu mířil vedle.

Po úvodní desetiminutovce udeřila Sparta. David Lafata sice z nitra šestnáctky nasměroval svou křižnou ránu mimo, o minutu později však našel Martina Frýdka, který nechytatelnou střelou přes gólmana Federica Marchettiho poslal Pražany do vedení.

Třiadvacetiletý univerzál tak navázal na svůj výkon z Krasnodaru, kde se rovněž zapsal mezi střelce.

Před poločasem si vzalo slovo Lazio. Brankář David Bičík nejprve musel vyrážet střelu Antonia Candrevy. Krátce nato už se míč třepotal ve sparťanské brance, když se Marco Parolo po odraženém rohu dostal k balonu a z těsné blízkosti ho poslal do sítě. Úvodní pětačtyřicetiminutovka tak skončila nerozhodně 1:1.

V 58. minutě mohl Candreva napodobit Frýdka. Z hranice šestnáctky ve vzduchu rovněž napálil míč přes Bičíka, jenže jeho projektil zastavilo břevno.

Gólový apetit po přestávce opadl a na Letné už žádná branka nepadla. Lukáš Mareček dalekonosnou ranou jen otestoval Marchettiho, dobíhající Frýdek se k dorážce nedostal.

Pražané tak ani podeváté v letošním ročníku Evropské ligy nepadli, s Laziem remizovali 1:1 a stále mají naději na postup mezi osmičku nejlepších. Osmifinálová odveta se bude v Římě hrát ve čtvrtek 17. března od 19 hodin.

Vaclík vychytal Sevillu, Dortmund přehrál Tottenham

Do osmifinálových duelů Evropské ligy zasáhli také další dva Češi. Tomáš Vaclík a Marek Suchý pomohli defenzivě Basileje udržet na uzdě střelce španělské Sevilly.

Vítězové posledních dvou ročníku druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže ve Švýcarsku jen remizovali 0:0. V odvetě navíc nebudou moci počítat se středopolařem Stevenem N´Zonzim, který tři minuty před konečným hvizdem obdržel druhou žlutou kartu.

Německý Dortmund si ve šlágru hladce poradil s londýnským Tottenhamem. Gólový účet zápasu otevřel po půlhodině hry svým 33. zásahem v letošním soutěžním ročníku Pierre-Emerick Aubameyang.

Ve druhé půli přidal další dvě branky Marco Reus, a tak Borussia před vlastním publikem zvítězila 3:0.

Ostře sledovaný souboj dvou anglických rivalů mezi Liverpoolem a Manchesterem United se od počátku lépe vyvíjel pro domácí.

Už po dvaceti minutách se svěřenci Jürgena Kloppa ujali vedení poté, co Daniel Sturridge proměnil pokutový kop.

Liverpool měl v úvodní pětačtyřicetiminutovce převahu, ale další gól už nepřidal. Trefil se až po přestávce, kdy Roberto Firmino zvýšil na konečných 2:0.

Španělské klání vyšlo lépe Athleticu Bilbao. Jedinou branku vstřelil Valencii ve 20. minutě Raúl García.

Výsledky úvodních zápasů osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Lazio Řím 1:1 (1:1)
Branky: 13. Frýdek - 38. Parolo. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Del Palomar, Cabanero (všichni Šp.). ŽK: Zahustel - Matri. Diváci: 17 482.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Mareček - Dočkal (59. Fatai), Frýdek, Krejčí - Lafata (62. Juliš). Trenér: Ščasný.

Lazio: Marchetti - Konko (46. Basta, 65. Maurício), Biševac, Hoedt, Radu - Biglia - Milinkovič-Savič, Parolo - Candreva, Matri (55. Lulič), Keita. Trenér: Pioli.

Šachtar Doněck - Anderlecht 3:1 (2:0)
Branky: 21. Taison, 24. Kucher, 79. Eduardo - 68. Acheampong.

Basilej - FC Sevilla 0:0
ČK: 87. N'Zonzi (Sevilla).

Dortmund - Tottenham 3:0 (1:0)
Branky: 61. a 70. Reus, 30. Aubameyang.