Sparta zvažovala, že kvůli výkonu rozhodčího nepošle hráče zpět na hřiště

Třikrát se fotbalisté Sparty v ligovém šlágru proti Plzni domáhali pokutového kopu po pádu svého hráče v pokutovém území. Ani jednou neuspěli. Na druhé straně rozhodčí Radek Matějek odpískal penaltu při první příležitosti, když se do pokutového území vřítil David Limberský a ještě před kontaktem s bránícím Josefem Hušbauerem padal. Plzeňský kapitán Pavel Horváth z následného pokutového kopu dal gól, který domácím zajistil výhru i první místo v tabulce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání 7. kola první fotbalové ligy: Viktoria Plzeň - Sparta Praha 15. září v Plzni. František Rajtoral z Plzně (vlevo) a Manuel Pamič ze Sparty. | Zdroj: ČTK

Tatínek českých rozhodčích Roman Berbr seděl v plzeňské lóži vedle své partnerky a jejich maminky. Dagmar Damková coby předsedkyně komise rozhodčích na vlastní oči sledovala, jak sudí Radek Matějek režíruje v plzeňském amfiteátru komedii se šťastným koncem pro domácí, kteří s režisérem nechtějí mít nic společného.

„Chcete po mně, abych hodnotil věc, kterou jsem detailně neviděl. Ale co jsem měl možnost vidět z televizní obrazovky, když jsme hodnotili zápas, k nějakému kontaktu tam došlo. Na to, jestli se pískne penalta, je rozhodčí a ne já. Myslím, že Limberský byl prostě jen chytřejší než Hušbauer.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na duelu Plzně se Spartou se podepsal tendenční výkon rozhodčího Matějka, Letenští zvažovali, zda utkání dohrají

Co považuje plzeňský kouč Pavel Vrba za chytrost, to by se také dalo nazvat vychytralostí. Jsou to sice slova příbuzná, ale určitě sami pociťujete významový rozdíl - i to, kterou vlastnost je zdravé chválit a kterou ne.

Fotbalisté Sparty cítili i kvůli neodpískaným zákrokům na druhé straně křivdu, to bylo při pohledu na trávník zřejmé. A nebyli sami. Vedení klubu o přestávce zvažovalo, že vydá pokyn, aby se hráči na trávník ani nevraceli.

„Z toho důvodu, že utkání bylo ze strany rozhodčích dle našeho názoru řízeno jednoznačně, tedy tendenčně. Nakonec jsme se rozhodli druhý poločas odehrát, jednak proto, že jsme věřili, že utkání dokážeme otočit, i když je řízeno tendenčně, a také proto, že jinak bychom se vystavovali případným obrovským sankcím,“ říká za sparťanský management jeho člen Ondřej Kasík a je nasnadě, že Letenští se proti stylu, jakým sudí Matějek utkání vedl, ohradí.

Ovšem jejich porážku to rozhodně nezmění. Škoda, že v českém fotbale nefunguje stroj času. Bylo by zajímavé zjistit, jak by tenhle zápas dopadl, kdyby se přesně před rokem za dramatických okolností nezměnila komise rozhodčích.

Bylo to na podnět majitele plzeňského klubu Tomáše Paclíka a sparťanský funkcionář Dušan Svoboda - také člen výkonného výboru fotbalové asociace - to považoval za porušení stanov. Není třeba příliš zdůrazňovat, že staré složení komise vyhovovalo spíše Spartě, kdežto to s Damkovou v čele a Berbrem za jejími zády se líbí v plzeňské lóži.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme