Sparťanský stadion ukrývá míč s rubíny, fanoušky ale táhne Řepka

Prohlídku stadionu Ajaxu Amsterdam jsme vám v jednom z předcházejících článků už nabídli a můžete si být jisti, že ve srovnání s českými podmínkami to je téměř unikát. Podobnou exkurzi totiž nabízí jen pražská Sparta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohár věnovaný režisérem Martinem Fričem sparťanské mládeži | Foto: Jan Suchan

,,Ty prohlídky jsou každý den od pondělí do pátku, od rána od devíti do dvanácti a od třinácti do šestnácti. Když se hraje zápas, tak ne, protože sem chodí pyrotechnici, jestli tu není bomba," říká sparťanský archivář a průvodce po letenském stadionu Václav Boreček.

Jenže zatímco třeba na Ajaxu každý den vypraví klidně sedm, osm početných skupin, na Spartě se zájemci objeví tak pětkrát v týdnu. ,,Turisti sem vždycky přijdou na prohlídku stadionu, máme ještě domluveno s cestovními kancelářemi, že je sem posílají. Jinak sem ještě jezdí školy, nebo když mají prázdniny, tak sem jezdí zájezdy z Moravy i ze Slovenska."

Přehrát

00:00 / 00:00

Sparťanský stadion ukrývá míč s rubíny, fanoušky ale táhne Řepka

,,Povídám jim o vzniku Sparty, projdeme si hřiště, kabiny, tunelem do kabin. A pak jdeme do síně slávy. To je exkluzivní, máme tam nějaké poháry, není jich tam moc, asi šedesát, protože to není moc veliké," vykládá Boreček.

Spolu s Václavem Borečkem jsme se tedy do síně slávy přesunuli, můj průvodce na požádání vykládá podrobnosti o každé z trofejí nebo relikvií jako jsou staré kopačky či plaketa od Manchesteru United. Mistrovský pohár je tu jen ten poslední federální, aktuální český si teď hýčkají v Plzni. Na Letné ale mají i jeden mnohem neobvyklejší.

,,Nahoře je pohár, který věnoval mládežníkům Martin Frič, filmový režisér. On byl první předseda fanklubu a o ten pohár se hrálo. Přijeli sem Hajduk Split, nebo Admira Vídeň. A na tom míči jsou rubíny, to je nejcennější pohár tady."

Po kratším či delším pokochání se trofejemi se zájemci podívají i na tribuny. Jak už Václav Boreček řekl, součástí prohlídky je také návštěva hráčských šaten. Jenže má to jeden háček: někdy se exkurze kryje s tréninkem, a tak sparťanský průvodce přiznává, že do kabin zavede příchozí málokdy.

,,Ptají se na poháry, ale také kolikrát Sparta vyhrála Ligu Mistrů, což nikdy, že jo," říká Boreček. Největší atrakcí na Letné nejsou pro návštěvníky poháry, kabiny ani třeba vyhřívaný trávník.

Stadion pražské Sparty na Letné | Foto: Jan Suchan

,,Chtějí vědět, jestli tu jsou hráči. Kluci z venkova sem příjdou a chtějí vidět hráče, hlavně Řepku," dodává Boreček.

Pokud by právě setkání s Tomášem Řepkou bylo pravidelnou součástí sparťanské prohlídky, bylo by to něco, na co by i na Ajaxu těžko hledali protizbraň. Takhle vzájemné srovnání přece jen - a to nikterak překvapivě - vyznívá pro amsterdamský klub a jeho stadion. Přesto Letná stojí za vidění, zvlášť máte-li ke Spartě vztah.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme