Spojené státy oslavují postup ženského týmu do finále mistrovství světa ve fotbale

Příznivci kopané ve Spojených státech oslavují. Ženský národní tým postoupil do finále mistrovství světa v Kanadě poté, co porazil Německo 2:0. Fotbal jako takový se ve Spojených státech těší rostoucí popularitě, i když by ho donedávna se Severní Amerikou mnozí nespojovali. Důležitou roli v tom sehrála právě ženská kopaná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké fotbalistky slaví postup do finále mistrovství světa

Americké fotbalistky slaví postup do finále mistrovství světa | Zdroj: Reuters

Washingtonské restaurace, bary i některé vývařovny rychlého občerstvení nabízejí v tyto dny ne úplně tradiční podívanou - obrazovky patří namísto "americkým sportům", jako je baseball, americký fotbal či basketbal klasické kopané, ale hlavně ženám.

„Fotbalové mistrovství si nikdy nenechám ujít, ať ho hrají muži, nebo ženy. Americký ženský tým je ale tak skvělý, že je to opravdu strhující podívaná,“ říká 36letá Emily Anthonyová, která na večerní semifinálové utkání vyrazila rovnou z práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu ženského fotbalu a fotbalu obecně v USA natáčela mezi fanoušky ve Washingtonu severoamerická zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Tak jako mnoho dalších mladých profesionálů z washingtonských politických kruhů i ona strávila na fotbalovém hřišti dlouhé hodiny během střední i vysoké školy.

Se stejným zápalem sleduje utkání novinářka Alison McAdamová. Fotbal, jak říká, hrála od malička, tak jako mnoho dalších Američanů mladších 40 let. Nadšený zájem veřejnosti o mistrovství ji tak nijak nevyvádí z míry.

„Nemůžu samozřejmě mluvit za celou zemi, ale pro mě osobně je fotbal populární, protože je součástí mého života odmalička. V polovině 80. let jsem jako malá hrála v jedné z vůbec prvních dívčích lig, do té doby děvčata hrála společně s chlapci,“ vzpomíná Alison, podle jejíhož názoru ale rostoucí popularita ještě neznamená, že by mezi mužským a ženským fotbalem vládla naprostá rovnost.

Ženská kopaná, jak připomíná, stále operuje například s mnohem skromnějším finančním rozpočtem, přestože má skvělé výsledky. A například letošní mistrovství se v Kanadě hraje na umělém trávníku, což kritikové označují za zjevnou diskriminaci. V případě mužského šampionátu by nikoho taková věc ani nenapadla.

S tím souhlasí i mužský fanoušek ženského národního týmu Alex Turrel. Jak upozorňuje, fotbal jako takový je veličina, kterou je nutné brát ve Spojených státech vážně, a to i v politice.

„Mnoho z nás tady v DC pracuje v politických kruzích. V nich je přitom už léta zavedený termín ‚fotbalové matky‘. Jsou to matky z amerických předměstí, jejichž děti hrají fotbal. Je jich přitom tolik, že mají svou vlastní politickou kategorii. Docela jasně to odráží to, jak důležitou roli kopaná jako sport pro jistou část Američanů hraje,“ přidává politický rozměr Alex Turrel.

Jak se alespoň ve Washingtonu všichni shodují, to, že se americký ženský tým probojoval už počtvrté do finále mistrovství světa, jistě popularitu kopané ve Spojených státech jen podpoří.

Američtí fanoušci fandí ženskému fotbalovému týmu | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme