Společně můžeme porazit ebolu, bojuje proti nemoci 11 fotbalových hvězd
Epidemie eboly není lhostejná ani světovému fotbalu. Už se kvůli němu měnilo dějiště jednoho velkého turnaje, někteří hráči se ocitají v izolaci, a naopak největší fotbalové hvězdy planety se tento týden zapojily do kampaně, která má pomoci šíření smrtelné nemoci zastavit.
„Společně můžeme ebolu porazit,“ hlásají hvězdy Realu Madrid nebo Chelsea slogan v kampani Mezinárodní fotbalové federace, která ve spolupráci s lékaři sestavila jedenáct doporučení pro ty, kterým nákaza smrtelnou horečkou nejvíce hrozí.
Od celosvětové popularity fotbalu a jeho osobností si FIFA i lékaři slibují, že mohou podnítit k prevenci i ty Afričany, kteří se jinak k metodám západní medicíny stavějí s nedůvěrou.
Kromě Cristiana Ronalda, Didiera Drogby a Garetha Balea se mezi fotbalovými posly lékařské osvěty objevují třeba Brazilec Neymar nebo kouč Bayernu Guardiola a každá ze symbolické jedenáctky osobností hlásá jedno z jedenácti hesel, jako třeba „rozpoznejte příznaky", „vyhledejte pomoc pro bezpečný pohřeb obětí eboly" nebo „vyhýbejte se tělesnému kontaktu s nakaženými".
Ale i samotný fotbal bojuje s nebezpečím, které ebola znamená - nikdo například neví, co může způsobit Africký pohár národů, tedy kontinentální mistrovství, které se bude hrát v lednu a na které se nakonec kvalifikovala i Guinea, jedna ze zemí nákazou nejvíce postižených.
Guinejci, které reprezentuje i nedávný soupeř fotbalistů Sparty - útočník Slovanu Bratislava Seydouba Soumah - jsou na tenhle počin v těžkých časech své vlasti hrdí. Postoupit zvládli, i když domácí zápasy nesměli hrát ve své zemi a přijali pomocnou ruku od Maroka, kde nastupovali k zápasům, a Beninu, kde měli tréninkový kemp.
Svět je ale ostražitý. Třeba v Maroku guinejským hráčům dvakrát denně měřili teplotu a záložníkovi Traorému po návratu do Německa, kde hraje Bundesligu za Mönchengladbach, hrozili karanténou.
Maročany mrzí, že neuspořádají africký fotbalový šampionát. Rozhodnutí ale chápou
Číst článek
Nejsilněji ale vyjádřilo obavu z viru ebola paradoxně právě Maroko, které nechalo na svém území hrát kvalifikační zápasy Guinejce, ale závěrečný turnaj o Pohár afrických národů v lednu pořádat odmítlo.
„Postavili to tak, co je pro zemi důležitější. Jestli je důležitější zdraví občanů a všech návštěvníků Maroka, nebo tato sportovní událost,“ vysvětluje pro Český rozhlas česká velvyslankyně v Maroku Michaela Froňková.