Spoluhráči i fanoušci se loučili s Josefem Masopustem přímo na Julisce

Na stadionu pražské Dukly se odehrál smuteční akt, poslední rozloučení s fotbalovou legendou Josefem Masopustem. Vicemistrem světa z roku 1962, držitelem Zlatého míče, jehož umění uznávali i nejslavnější fotbalisté všech dob. Josef Masopust zemřel minulé pondělí ve věku 84 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb Josefa Masopusta se odehrál přímo na stadionu Dukly | Foto: Kristina Roháčková | Zdroj: Český rozhlas

Organizátoři z Klubu přátel Josefa Masopusta za pomoci armády vybudovali improvizované pódium přibližně ve středovém kruhu hřiště na stadionu Na Julisce s rakví, květinami a fotografiemi Josefa Masopusta, jak přebírá Zlatý míč za rok 1962.

Před pódiem bylo přibližně 400 hostů, asi 200 pozvaných a další dvě stovky na hlavní tribuně stadionu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z pohřbu Josefa Masopusta se přihlásil reportér ČRo Martin Charvát

„Mám 77 let, ale tohle vidím poprvé. Neviděl jsem, nezažil a neslyšel, co jste pro Pepíka Masopusta udělali. Na to nemůžu nikdy zapomenout,“ liboval si Adolf Scherer, Masopustův spoluhráč ze stříbrného týmu z MS 1962.

Vedle Scherera se vzpomínky zúčastnili i další finalisté z Chile Václav Mašek, Jozef Štybrányi nebo Josef Kadraba. „Pepík byl takový idol, byl nejtvořivější. Znal jsem ho už, když jsem byl v 17 letech v Rakovníku, jemu bylo 19 a hráli jsme za ‚lvíčata‘,“ vzpomíná Josef Kadraba.

Přišli dát sbohem legendě. Jednomu Masopust daroval lístek na zápas, jiný si ho pamatoval z Chile

Číst článek

Dále přišli bývalí spoluhráči ze Zbrojovky Brno i Dukly, celkem asi 40 bývalých fotbalistů, většinou velká jména historie českého fotbalu.

Projev k osobnosti Josefa Masopusta pronesla Věra Čáslavská. Bývalá gymnastka mluvila o kamarádské povaze a týmovém duchu. Masopust prý Zlatý míč nezískal díky individuálnímu výkonu, ale díky tomu, že se dokázal radovat, jak jeho tým pracovat.

Sedminásobná olympijská vítězka přidala i veselou historku, jak jí Josef Masopust rozsedl brýle, omlouval se a vzápětí sehnal jiné.

Hezké vzpomínky měli i fotbalisté z relativně nedávné historie, teplický Pavel Verbíř či slávista Vladimír Šmicer, který držel u rakve čestnou stráž.

„Poprvé jsem ho potkal, když mi bylo asi 8 let. Měl chalupu vedle vesnice, kde jsem vyrůstal. Jednou jsem si dovolil jít k němu na chalupu, jestli by si se mnou nezakopal. Asi hodinu jsem koukal přes plot a on byl na zahradě, pak přišel on a vzal mě s sebou. Pak mi dal nějaké belgické bonbóny, v té době tam trénoval,“ připojil svou vzpomínku Vladimír Šmicer.

Josef Masopust | Foto: Český rozhlas

Martin Charvát, Veronika Sedláčková, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme