Spoluhráči se bojí povolání do armády, říká obránce Dněpropetrovsku Mazuch

Fotbalista Dněpropetrovsku Ondřej Mazuch nezažívá v klubové kabině příliš radosti. Někteří hráči druhého týmu ukrajinské ligy museli své rodiny odstěhovat do bezpečné části země, některým válka v nedaleké Doněcké oblasti zničila domy a byty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Eriksen těsně před zahráním přímého kopu, z něhož proti Dněpru vyrovnal na 1:1 | Foto: Jiří Hošek

Dněpropetrovsk je přibližně 200 kilometrů od Doněcku, ale podle Ondřeje Mazucha v samotném městě není moc poznat, že je válka docela blízko.

Prý jen když si s místními začnete povídat, zjistíte, že situace dále na východ každého ovlivňuje. A také v šatně Dněpropetrovsku je někdy kvůli tomu ponurá nálada.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdyby opravdu vypukla válka, tak by asi dostali povolání do armády, říká o svých spoluhráčích Ondřej Mazuch

„Hodně kluků má v Doněcku byty, které pronajímá, a teď v nich žijí separatisti. Třeba zabrali celý dům s parkingem a bydlí tam. To určitě není příjemné,“ připomíná český obránce, jehož spoluhráči mají strach i z celkového vývoje konfliktu.

„Nemají armádu a kdyby opravdu vypukla válka, tak by asi dostali povolání do armády. A z toho určitě strach mají.“

Ale minimálně zatím hrají fotbal a na posledním ligovém utkání s Poltavou bylo přes 14 tisíc diváků, to jsou na ukrajinskou ligu nadprůměrná čísla.

„Kvůli válce byl velký zájem, aby se spustila liga, aby lidi přišli na jiné myšlenky. A lidi na stadiony chodí, atmosféra je taky vždycky dobrá,“ říká Ondřej Mazuch.

To ale neplatí pro v současnosti nejslavnější ukrajinský tým, Šachťar Doněck, který stejně jako další mužstva z postižené oblasti musí hrát daleko od bojů, v jeho případě v Kyjevě.

A když čeští hráči na Ondřeji Mazuchovi vyzvídají, zajímá je hlavně Šachťar, jehož domovský stadion už poškodilo několik bomb.

Obránce Mazuch se v Dněpru cítí bezpečně, válku se snaží nevnímat

Číst článek

„Taky viděli, že stadion zasáhla nějaká ta raketa. Navíc i doněcká báza je rozstřelená. Měli nejhezčí bázi v Ukrajině, ale teď už tam také dopadly nějaké bomby. To by asi nikdo nechtěl zažít.“

Pokud se situace výrazně nezmění, ukrajinská liga se zřejmě bez dalších změn dohraje a Ondřej Mazuch bude s Dněpropetrovskem usilovat o co nejlepší umístění. Z Ukrajiny zatím odjet nechce.

„Dokud to tam bude normální, tak zůstanu. Kdyby se to přiostřilo i v Dněpru, tak bych sbalil kufr a odletěl bych. Ale zatím je všechno v pohodě,“ s klidem říká Ondřej Mazuch.

Martin Charvát, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme