Správný manažer musí vědět, zda na problémové fotbalisty použít metodu cukru nebo biče

Alkohol, automaty nebo jiná lákadla. Takhle ztroskotalo už několik fotbalových talentů, i těch českých. Osobní nebo kluboví manažeři se z problémovými hráči vypořádávají různě. Záleží samozřejmě na tom, jestli jza to hráč stojí. Pokud se jedná o spíše průměrného fotbalistu, o jeho záchranu se agenti zrovna dvakrát nesnaží. Někdy to ale může být na škodu - pro hráče i klub.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výherní automat

výherní automat | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas


"Někdy je problémový hráč génius na hřišti, takže vy se musíte snažit najít cestu, jak s nim vyjít a správně ho usměrnit. Ale samozřejmě, když si někdo nedá říct a má svou hlavu, tak se s ním prostě musíte rozloučit," říká Karol Kisel.

"Správný manažer musí sám vědět, jestli je dobré použít metodu cukru nebo biče, nebo kombinovat obojí, každý fotbalista je individualita. Na někoho platí pokuty a různé hrozby, na někoho naopak. Ale rozhodně není dobré problémy odkládat, vždycky je potřeba je řešit a hlavně komunikovat," myslí si Karol Kisel., který prý ale ještě žádný vážnější pohovor s nikým z hráčů vést nemusel.

Problém nastává ve chvíli, kdy u fotbalistů, kteří byli zvyklí, že se jim pořád jenom dařilo, přijde první větší zádrhel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Suchan mluvil o tom, jak se s problémovými fotbalovými talenty vypořádávají jejich manažeři

"Vypadá to tak, že někdo vrhne veškeré své síly do profesionálního sportu. Ale v něm rozhoduje nejen snaha, ale také genetická dispozice a spousta dalších věcí, a také náhoda. A když ten člověk neuspěje a zjistí, že na kýžený vrchol nedosáhne, přestane se sportem úplně. Najednou cítí prázdnotu a do toho často vstupují alkohol, drogy nebo hazard," říká primář bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor, který s tím má velké zkušenosti.

Kromě nezvládnutí neúspěchu hrají důležitou roli také znásobené příjmy po přechodu z mládežnického do dospělého fotbalu.

Fotbalistu Šimáka připravila o lepší kariéru mladická nerozvážnost

Číst článek

"Někoho zkazí peníze. V dnešní době už jsme pomohli a dál pomáháme několika hráčům, třeba Martinu Feninovi. Šlo třeba o závislosti na automatech, sázení, ty novodobé choroby. Fotbalisti utrácejí, co za měsíc vydělají, nemyslí na to, že by chtěli ještě něčeho dosáhnout, s takovými hráči pak nemá smysl pokračovat," říká Viktor Kolář z agentury, která zastupuje třeba i Petra Čecha.

Alena Benešová, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme