Stadion v Bernu pětkrát měnil povrch, Spartu přivítají Young Boys na 'umělce'

Fotbalisty Sparty čeká čtvrtý venkovní zápas v Evropské lize - a podruhé to bude na umělé trávě. V srpnové kvalifikaci na ní uhráli remízu s nizozemským Zwolle a tento výsledek by se jim teď v Bernu zaručil postup do jarní, vyřazovací fáze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Sparty budou o postup v EL hrát na umělé trávě | Foto: Jan Kaliba

„Když jsme tenhle stadion v roce 2005 otevírali, byla tu normální tráva. Po jednom roce jsme položili umělou, ale pak jsme to museli kvůli Euru 2008 změnit. Tak jsme nechali na umělý povrch navézt třicet centimetrů humusu a hrálo se tu zase na přírodním trávníku,“ vzpomíná Stefan z managementu Young Boys Bern.

„Po dvou třech měsících jsme zase vyhrabali umělku, ale před dvěma roky přišla další změna na normální trávu a letos v létě jsme položili zase nový umělý trávník,“ vypráví funkcionář švýcarského celku dějiny hrací plochy, kde se mezi jeho klubem a Spartou rozhodne o druhém postupujícím ze skupiny EL.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii umělé trávy v Bernu a názory hráčů zjistil před rozhodujícím zápasem EL reportér ČRo Jan Kaliba

Bernští v tomto ohledu nepůsobí zrovna přesvědčivě, ale zbrklému rozhodování už je asi konec a umělá tráva na švýcarském národním stadionu pro více než 30 tisíc lidí zřejmě už vydrží delší dobu.

„Nemáme moc kde jinde trénovat, takže přírodní trávu bychom nadměrně zatěžovali. Nemáme tréninkové centrum, jako třeba Sparta, a tři čtvrtiny tréninků jsou přímo tady na hlavním stadionu a platí to i pro naše mládežnické týmy,“ nachází jednu z výhod umělé trávy Stefan.

„Vyhovuje nám to, jsme všichni pohromadě. Navíc klima tu přírodní trávě moc nenahrává, měli jsme tu moc vlhko a museli ji každou chvíli měnit. A teď to má i tu výhodu, že koncert takového Robbieho Williamse hřiště neponičí a hned za dva dny se na něm zase dá hrát fotbal,“ dodává.

Teď na zdejším stadionu žádného významného umělce nehostili, zato na něm pravidelně koncertují fotbalisté. V evropských pohárech tu Young Boys šest posledních zápasů vyhráli, což teď nutně potřebují i proti českému mistrovi, a i díky zmíněné bilanci věří, že to dokážou.

Sparta se na umělý povrch připravila

„Jsme tady v Evropské lize celkem silní, ještě jsme tu neprohráli a to nám dodává zdravou sebedůvěru. Doufám, že to bude platit i proti Spartě a bilanci si nepokazíme,“ věří záložník Young Boys Renato Steffen.

„Víme, že nám zdejší prostředí svědčí, a chceme se o to opírat v každém zápase, ať jde o domácí, nebo Evropskou ligu. No a taky umělá tráva, na které se tu hraje, pro nás určitě znamená malou výhodu,“ uvědomuje si domácí středopolař.

Ani Sparta situaci nepodcenila a poslední tréninky i pohárový zápas proti Příbrami přesunula také na hřiště s umělým povrchem.

„Na umělce nám to nebude odskakovat. Nevidím v tom jen to, že Bern je na to zvyklý a měl by nás na to přehrát. Myslím, že to bude mít výhody i pro nás,“ nebojí se před druhým letošním důležitým duelem na umělé trávě obránce Sparty Pavel Kadeřábek.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme