Start GL vyhlížejí i rozhodčí. Mají být profesionálnější a bohatší

Pohled na ligové trávníky, na kterých už zítra začne jarní část fotbalové Gambrinus ligy, nabídne celou řadu zajímavých soubojů. A to nejen mezi samotnými kluby, ať už o mistrovský titul, či udržení se v nejvyšší soutěži. Bojovat se začne totiž i proti korupci, a to přímo u těch, kteří k ní mohou mít potencionálně nejblíže, tedy u rozhodčích. Otázkou fotbalového jara je tedy i to, jak úspěšná tato snaha bude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní předávání fotbalových cen včetně Zlatého míče ČR se konalo 30. května v Praze. Ocenění Nejlepší rozhodčí - Křišťálová píšťalka získal Pavel Královec

Slavnostní předávání fotbalových cen včetně Zlatého míče ČR se konalo 30. května v Praze. Ocenění Nejlepší rozhodčí - Křišťálová píšťalka získal Pavel Královec | Zdroj: ČTK

Život sudích u nás není zrovna prací, kterou by mohl typický Čech někomu závidět. Současná snaha po tom, vyrovnat pracovní postavení fotbalistů a rozhodčích, přitom v tomto ohledu asi příliš nezmění. Pro český fotbal je ale nutná, i když přichází možná pět minut po dvanácté.

Zatímco kluby, respektive jejich hráči, působí v nejvyšší české soutěži coby ryzí profesionálové, rozhodčí si ještě na podzim vydělávali na živobytí všude jinde než na trávnících. Tedy to nejlepší možné podhoubí pro případnou korupci.

„Teď jim nastane doba, kdy to budou muset změnit. Budeme se jednou týdně scházet a bude to náročnější, říkala jsem jim, že kdo to nechce dělat a nebude se tomu chtít podřídit, nebude pískat,“ má předsedkyně Komise rozhodčích FAČR Dagmar Damková zcela jasno o tom, jak se musí od jarní části, v návaznosti na v lednu nastartovaný projekt Šance pro fotbal, změnit přístup rozhodčích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští sudí by měli být profesionálnější, za zápasy budou dostávat také více peněz

Už před 14 dny, před odletem na soustředění na Kanárské ostrovy, museli všichni sudí, kteří se chtějí na jaře na trávníku představit, podepsat etický kodex rozhodčích. Ten je nabádá k absolutní nestrannosti a nepodjatosti, aby jakékoliv případné korupční tlaky z českého fotbalu konečně vymizely.

„Podepsání kodexu je jako podepsání jakékoli jiné smlouvy s nějakou firmou. Myslím, že veškeré prohřešky ze strany rozhodčích budou potrestány důsledněji než dosud,“ říká aktuálně asi nejlepší český sudí Pavel Královec, který už na mezinárodní scéně například v Lize mistrů vedl utkání takových týmů, jakými jsou Real Madrid nebo Manchester City.

Motivovat rozhodčí k boji s korupcí mají od zítřka i vyšší odměny za zápas. Konkrétně v Gambrinus lize si hlavní arbitr za utkání vyslouží 25 000, ve druhé lize pak 15 000.

Jarní část GL se ponese v duchu comebacku staronových hvězd

Číst článek

„Finanční stránka je jedna věc, ale když se tomu člověk chce věnovat na nějaké úrovni, musí to dělat na sto procent. Já sice podnikám, ale na 99% se věnuju fotbalu, což je nutné, pokud v něm chcete něčeho dosáhnout,“ nabádá Královec po svém vzoru i ostatní, aby od jarní části sezony odložili kromě fotbalu všechny jiné pracovní aktivity na vedlejší kolej.

Tím by měli pomoci snaze fotbalové asociace o poloprofesionalizaci českých sudích a vymizení třeba i podobných textů z písní Banjo Bandu Ivana Mládka.

V pátek začne jarní část nejvyšší domácí fotbalové soutěže

Číst článek

„… tři penalty na hosty a byl jsem oblíben,“ zpívá se v jedné z jeho písní.

Přesunout tyto jevy ze hřišť pouze do písní už v této sezóně ale bude asi stejně tak obtížné, jako cesta v tabulce zatím poslední Příbrami za mistrovským titulem. I sudí jsou totiž jen lidé a neexistence jakékoliv fotbalové morálky, či chce-li kultury u nás, napovídá spíše tomu, že lidskost ve fotbale je synonymem ne pochvaly, ale slabosti.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme