Startuje fotbalová kvalifikace ME 2016, premiéru zažije Gibraltar

Do kvalifikace o mistrovství Evropy ve fotbale 2016 se poprvé v historii zapojí i nejmenší zámořské území Spojeného království - tedy Gibraltar. Přestože není oficiálně uznaným státem, stal se Gibraltar minulý rok členem UEFA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

UEFA | Foto: UEFA

Čtyři kilometry dlouhý skalnatý pruh země na jihu Pyrenejského poloostrova přidělal notné problémy už při losování kvalifikace.

Spolu se Španělskem byl přidělen do skupiny C, ale UEFA záhy pochopila, že to z politických důvodů není zrovna ideální.

Gibraltar totiž několikrát v referendu odmítl připojení ke Španělsku, naposledy v roce 2002, a Španělé vzhledem k vlastním problémům s Baskickem a Katalánskem dlouho protestovali proti přijetí Gibraltaru do zemí UEFA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalisté Gibraltaru si poprvé v historii zahrají kvalifikaci o postup na fotbalové mistrovství Evropy

Takže si reprezentanti uznávající jako svého vládce britskou královnu Alžbětu nakonec zahrají ve skupině D, poprvé dnes večer proti Polsku.

„O Gibraltaru toho moc nevím, myslím, že hrají své zápasy v portugalském Faru, ale to je tak vše,“ správně po losu vzpomínal trenér mistrů světa z Německa Joachim Löw.

Pro všechny případy by si ale minimálně něco o týmu zjistit měl, protože Gibraltar reprezentuje několik hráčů z nižších anglických a portugalských soutěží.

První utkání jako člen UEFA odehrál ve Faru proti Slovensku a konečná remíza 0:0 překvapila všechny až na trenéra hostů Jána Kozáka.

„Mají hráče, kteří působili v Anglii nebo Španělsku a nemyslete si, že to jsou nějací amatéři. Někteří jsou poloprofesionálové, ale jen proto, že si váží svého zaměstnání. Jsou uvolňovaní na trénink a buďte si jistí, že podmínky mají lepší jak naši ligoví hráči,“ upozorňoval trenér slovenské reprezentace.

Na základní sestavu proti Nizozemsku si myslí i Lukáš Vácha

Číst článek

V posledním přípravném utkání porazil Gibraltar Maltu, předtím remizoval s Estonskem.

A přestože je se šesti kilometry čtverečními suverénně nejmenším účastníkem kvalifikace, může se stát Gibraltar nečekaně těžkým soupeřem, který nebude z utkání pokaždé odjíždět se skóre jako soupeři Klapzubovy jedenáctky.

„Mám skvělý, výborný pocit. Jako kdybychom se dočkali dlouhého snu. Je to pokrok, pro hráče je to naděje, že se stanou profesionály, že to zkrátka jde,“ připomíná odhodlání svého týmu v oficiálním spotu UEFA trenér Gibraltaru Allen Bula.

Ani přesto, že jsou v šestičlenné skupině k dispozici dvě místa pro postup na evropský šampionát, ale nečeká, že by jeho mužstvo mělo šanci se na mistrovství podívat.

Martin Charvát, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme