Sto milionů už zahraniční kluby za fotbalisty z Gambrinus ligy neplatí

Po sedmi týdnech půstu opět začne česká fotbalová liga. A po dlouhé době to bude se všemi hvězdami poslední sezony. Vůbec poprvé v tomto tisíciletí neopustil Gambrinus ligu žádný hráč za cenu vyšší, než je padesát milionů korun. Zaprvé o ně není takový zájem a za druhé - nejlepší české kluby změnily přestupovou strategii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání skupiny I 2. kola základních skupin fotbalové Evropské ligy: Sparta Praha - Athletic Bilbao, které se hrálo 4. října v Praze. Zleva Václav Kadlec z AC Sparta Praha a Gaizka Toquero z týmu Athletic Bilbao. | Zdroj: ČTK

Odchod Václava Kadlece do Bundesligy byl v závěru jara brán jako hotová věc. Když pak po posledním ligovém utkání odrážel 21letý hráč otázky ohledně jeho případného transferu, vypadalo to pouze jako klamavý manévr.

Jenže od té doby stihl sparťanský útočník několik duelů přípravných, jeden v kvalifikaci o Evropskou ligu a v neděli nastoupí i v prvním kole nového ročníku nejvyšší soutěže.

Přehrát

00:00 / 00:00

fotbal, Gambrinus liga a přestupy

"Když se kluby snaží získat nějakého hráče, tak paralelně jednají o prvních třech hráčích na jejich seznamu. Tím si vytváří tzv. all picture. Pokud se jim pak nepodaří sehnat některého z těchto hráčů, tak jdou postupně v seznamu dolů," popisuje hráčský agent Viktor Kolář.

"Naši hráči jsou v těch nižších patrech, ale zaplaťpánbůh že tam vůbec jsou. Často si přejeme, aby kluby nezískaly jejich pomyslnou jedničku a dvojku, a zajímali se tak o trojku či čtyřku, tedy naše fotbalisty," pokračuje Viktor Kolář, jak to při přestupech chodí a týká se to většiny fotbalistů z Gambrinus ligy.

Václav Kadlec ale do téhle skupiny nepatří, o něj a Vladimíra Daridu z Plzně zahraniční kluby opravdu stály a za žádné druhořadé zboží je nebraly. Jenže oba nejlepší české celky posledních let mají vysoké finanční nároky a podle Koláře by se měly přizpůsobit momentální situaci na mezinárodním trhu.

"Pokud chtějí plnit svoje budgety transfery, tak stoprocentně budou muset. Nemůžou chtít víc, než je svět ochoten platit."

A to je právě ono, kluby nemusejí chtít plnit své budgety pouze transfery. Třeba plzeňský trenér Pavel Vrba došel k následujícímu závěru:

Střelec jediné české branky Vladimír Darida v souboji o míč s jedním z arménských mladíků | Foto: ČTK

"Myslím si, že nikdo nám není schopen dát tolik, co Champions League. Pro nás je přednější postoupit právě tam, až pak se můžeme bavit o případných přestupech. Takže odchod Vládi Daridy je víceméně nemožný."

A podobně to vnímají i na Letné, byť sparťané hrají "jen" o Evropskou ligu. Kadlece údajně pustí nejdříve po kvalifikaci, a tak rozhodně stihne alespoň start domácí ligy. Ten by tedy i díky udrženým hvězdám měl být hodně zajímavý.

Jan Suchan, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme