Studie Transparency International ukazuje, proč je fotbal náchylný ke korupci

Rozhodčí Andreas Drastík a Robert Kubáň si stěžují, že byli účelově vyřazeni z listiny sudích pro právě začínající ročník profesionálních soutěží. Komise rozhodčích i vedení svazu se brání, že se to událo pouze z kvalitativních důvodů a že jde o afektivní reakci mužů, kteří neunesli svůj pád

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Drastík s Kubáněm mohou a nemusejí mít se svými obviněními, že se stali nepohodlnými, pravdu. Ale nikdo by se nemohl divit, kdyby opravdu museli vyklidit pozice kvůli podivným tahům v zákulisí.

Sport a zvláště fotbal coby ten v tuzemsku nejrozšířeněnjší je prostředím, které je mimořádně náchylné ke korupci. Za tu nemusíme zdaleka brát pouze případy, kdy jedna strana předá druhé finanční obnos nebo sud piva za určitou protislužbu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studie Transparency International ukazuje, proč je fotbal náchilný ke korupci

Právě distribuce moci, potažmo peněz formou jmenování a odvolávání z různých funkcí nebo zařazování a vyřazování z rozličných komisí jakožto odměna či trest za určité chování může být také formou korupce.

,,U korupce se jedná o setkání dvou osob, které si vzájemně smění výhody. Z toho vztahu tedy oba odchází obohaceni a ten, kdo tratí, jsme my ostatní, jenže se o tom velmi často nedozvíme," podává definici korupce v tom nejširším významu Radim Bureš, který pro společnost Transparency International vypracoval studii o tom, proč je právě sport náchylný ke korupci.

,,Studie chce ukázat, že na jednu stranu sport představuje řadu pozitivních hodnot a to, co je ve společnosti žádoucí. Přitahuje obrovské peníze, které zákonitě přitahují i korupci. Chce ukázat na spor hodnot, kdy se jedná o pozitivní hodnoty způsobené přílivem peněz, ale je to také business jako každý jiný, který přitahuje korupci."

To je poměrně obecné vyjádření, konkrétnější je Radim Bureš ve své studii, ale jaké typy korupce jsou nejčastější, může shrnout okamžitě.

Postih pro 'nálezce korupce'

,,Nejviditelnější je ovlivňování výsledků zápasů, ať už kvůli sázkařským podvodům nebo umístění v tabulce. Dále jsou významné volby funkcionářů, pořádání sportovních událostí, sportovní stavby," vyjmenovává Bureš.

Konstruktivní přístup znamená navrhnout i nějaké řešení. Podle Burešovy studie je velkým problémem neochota se korupcí zabývat a s tím spojená stigmatizace lidí, kteří se na ni pokusí upozornit. To může být ostatně také případ rozhodčích Drastíka a Kubáně.

,,Chybí podpora těch, kteří zvednou svůj hlas a něco upozorní. Vzpomeňte si, jak v minulosti několik hráčů na něco upozornilo a jak se na ně všichni sesypali," poukazuje Radim Bureš z Transparency International.

Jan Kaliba, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme