Sudí Královec je v nominaci na Euro. Vánoce pro něj nebudou jen o řízcích a salátu

Kromě reprezentace bude mít český fotbal na mistrovství Evropy také dalšího zástupce. Mezi osmnáctku hlavních rozhodčích pro turnaj, který bude příští rok hostit Francie, se dostal i Pavel Královec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Královec, fotbalový rozhodčí | Foto: Šárka Ševčíková

Pavel Královec pravidelně píská zápasy Ligy mistrů, Evropské ligy i kvalifikační utkání. V roce 2012 v Londýně dokonce rozhodoval semifinále olympijského turnaje. Na evropský šampionát ale pojede jako hlavní sudí vůbec poprvé.

„Nominace na finálový turnaj je asi vrchol. Nebudu říkat, že je až tím posledním, čeho chci dosáhnout, ale že je momentálně nejvyšším vrcholem kariéry,“ řekl Královec.

Ačkoliv sám prý o nominaci tušil a doufal v ní, celé věci nechával volný průběh.

„Věděl jsem, že je šance se tam dostat, ale nechával jsem tomu volný průběh. Bylo velice příjemné, když nám v pondělí večer bylo oznámeno, že jsme nominovaní,“ pokračoval osmatřicetiletý arbitr.

Ještě před odletem do Francie však Královce i jeho kolegy čeká náročná příprava, která je pro profesionální sudí na takové akci podmínkou.

„O Vánocích to nebude jenom o řízcích a o salátu, ale vyloženě o tvrdé přípravě. Její podobu má na starosti kondiční trenér, který sestavuje konkrétní kondiční plán,“ prozradil Královec.

Začínat na Euru se Španělskem je výhoda, míní trenér Vrba

Číst článek

Ten bude prvním hlavním českým rozhodčím na vrcholném šampionátu po dvaceti letech, což považuje i za úspěch české fotbalové diplomacie v čele s členkou komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkovou.

„Je to zase postup o krůček blíž. Bude to o to těžší, že budu reprezentovat nejen sebe, ale i fotbalový svaz a evropský fotbal. Myslím, že se s tím nějakým způsobem patřičně poperu,“ zadoufal sudí, který na mezinárodní úrovni působí od roku 2005.

Turnaje takového významu se nebojí. Sám ovšem nechce odhadovat, jak nervózní nakonec ve Francii bude.

„Nevím, jestli budu mít trému, těžko říct takhle dopředu. Samozřejmě taková ta přirozená nervozita před utkáním patří k výkonu. Doufám, že po prvním písknutí z nervozita a tréma opadne,“ dodal Královec.

Seznam hlavních rozhodčích na ME 2016 ve Francii:

Martin Atkinson, Mark Clattenburg (oba Anglie), Felix Brych (Německo), Cüneyt Cakir (Turecko), William Collum (Skotsko), Jonas Eriksson (Švédsko), Ovidiu Hategan (Rumunsko), Sergej Karasov (Rusko), Viktor Kassai (Maďarsko), Pavel Královec (ČR), Björn Kuipers (Nizozemsko), Szymon Marciniak (Polsko), Milorad Mažič (Srbsko), Svein Moen (Norsko), Nicola Rizzoli (Itálie), Damir Skomina (Slovinsko), Clément Turpin (Francie), Carlos Velasco (Španělsko).

Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme