Svět fotbalových rozhodčích v Česku je žumpa

Andreas Drastík a Robert Kubáň, dva fotbaloví rozhodčí na pozici asistentů, které příslušná komise vyškrtla z listiny pro první a druhou ligu. Tahle jména udělala na českém fotbalovém rybníce další vlny - jejich přeřazení na divizní úroveň prý bylo účelové, byli prý nepohodlní a nešli na ruku správným lidem. Případ, o kterém první informoval deník Sport, jen vynesl na světlo mnohým známou skutečnost o fungování světa fotbalových rozhodčích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trénink rozhodčích-vlevo Howard Webb | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Je to nezáviděníhodná úloha, běhat v lepším případě po trávníku, většinou se nezavděčit ani jedné straně a často si nechat ze všech směrů nadávat. V začátcích, kdy je nutné naskočit do těch nejnižších soutěží, navíc za směšné odměny v řádech desetikorun.

Není divu, že se do cechu fotbalových soudců v českých zemích příliš mladíků, případně mladic nežene. Ale když se tohle všechno přetrpí, dá se z fotbalového soudcování udělat celkem výnosný koníček. K tomu je ovšem potřeba vystoupat až na vrchol pyramidy a v tom je právě ten háček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svět fotbalových rozhodčích v Česku je žumpa

Je veřejným fotbalovým tajemstvím, že bez jakéhosi zákulisím protřelého a vlivného tutora v pozadí své kariéry a bez bakšiše pro správné lidi je cesta vzhůru soudcovským žebříčkem prakticky neprůchodná. A ani v nejvyšší soutěži se nevyplácí usnout na vavřínech a nedodržet etiketu zvláštního světa rozhodčích.

Zkrátka na rozdíl od fotbalistů musejí špičkoví rozhodčí kromě kvality prokazovat ještě jiné dovednosti. O tom se teď zřejmě přesvědčili Drastík s Kubáněm. Svět fotbalových rozhodčích je zkrátka takovou svébytnou žumpičkou ve velké fotbalové žumpě.

Zřejmě není náhoda ani pouze důsledek slabého diplomatického zastoupení v mezinárodních strukturách, že po jihoafrickém trávníku během světového šampionátu pobíhal třeba rozhodčí ze Seychell, ale žádný Čech.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme