Švýcaři na úvod Eura porazili Albánii. Slováci nestačili na Wales

Fotbalové Euro dnes v rámci druhého hracího dne pokračovalo třemi zápasy. V tom úvodním z nich si tři body do tabulky připsali Švýcaři, kteří zdolali Albánii 1:0. O vítězný gól zápasu se hned v páté minutě postaral obránce Fabian Schär. V druhém odpoledním zápase výhru brali fotbalisté Walesu, kteří v duelu debutujících týmů porazili Slovensko 2:1. Na závěr dne pak Angličané remizovali s Ruskem 1:1.

Švýcaři úvod Eura zvládli. Albánii porazili 1:0

Švýcaři úvod Eura zvládli. Albánii porazili 1:0 | Zdroj: Reuters

Zápasy mezi Švýcary a Albánií bývají pikantní v tom, že ve Švýcarsku působí řada hráčů s balkánskými kořeny. To je případ i albánského reprezentanta Taulanta Xhaky, jehož rodiče pochází z Kosova a jeho bratr Granit dokonce na Euru hájí barvy Švýcarska.

Albánci se premiérové výhry nad Švýcary nedočkali ani dnes, protože favorizovanému celku podlehli 0:1.

Středoevropané měli navrch po většinu zápasu a z první branky se radovali již v páté minutě poté, co obránce Schär hlavičkou zužitkoval rohový kop.

Jsou bratři, ale na Euru se postaví proti sobě. Taulant Xhaka za Albánii a Granit jako Švýcar

Premiéru na Euru navíc Albáncům zkompilovala situace ze 36. minuty, kdy byl kvůli druhé žluté kartě vyloučen albánský kapitán Lorik Can.

Švýcaři však přesilovku ke vstřelení dalšího gólu nevyužili a to navzdory tomu, že si vypracovali několik slibných šancí.

Ani oslabení Albánci ale až do konce duelu neskládali zbraně - v 87. minutě byli po chybě švýcarské obrany dokonce blízko vyrování. Švýcarský gólman Sommer ovšem brance díky bravurnímu zákroku zabránil.

V duelu nováčků porazili Velšané Slováky

Zápas mezi výběry, které se na Euro probily poprvé v historii, vyzněl lépe pro Wales, který si na úvod mistrovství poradil se Slovenskem v poměru 2:1.

Úvodní poločas nabídl vyrovnanou podívanou. Jako první se do velké gólové šance dostali Slováci, jenže střelu Marka Hamšíka dokázal na poslední chvíli do zámezí odkopnout bránící Davis.

Skóre zápasu se tak měnilo až o několik minut později poté, co v 10. minutě Velšany poslal do vedení Gareth Bale. Hvězda Realu Madrid prostřelila Matúše Kozáčika díky perfektně umístěné střele při přímém kopu.

Čtvrthodinu po přestávce dokázali udeřit i Slováci. Trenérovi Kozákovi perfektně vyšlo dvojstřídání, v rámci kterého se na hřiště dostal mladý forvard Ondrej Duda. Slovenskému útočníkovi totiž stačilo pár sekund k tomu, aby v pokutovém území převzal přihrávku od Róberta Maka a střelou k levé tyči srovnal na 1:1.

Velšané si ale navzdory inkasované brance vítězství vzít nenechali, protože v 81. minutě vrátil vedení svému týmu násluhou střely z místa nedaleko penaltového puntíku Hal Robson-Kanu.

Slováci sice v závěru nastřelili díky Adamovi Nemecovi tyč, ale na víc se nezmohli, takže tři body za výhru získali Velšané.

Angličané v zápase proti Rusku přišli o výhru až v nastavení

Program dnešních zápasů uzavřel duel skupiny B mezi Anglií a Ruskem.

V prvním poločase utkání dominovali hráči Albionu. Angličané se však v prvních 45 minutách nedokázali, navzdory územní i střelecké převaze, prosadit.

Po pauze se obrázek hry změnil, když tlak favorizovaných ostrovanů zeslábl.

Nakonec to ale přece jen byli Angličané, kterým se podařilo změnit bezbrankový stav. V 73. minutě se totiž parádně z přímého kopu trefil Eric Dier, na jehož dělovku nedokázal ruský gólman Igor Akinfejev zareagovat.

Ve chvíli, kdy už se zdálo, že Angličané dovedou zápas do vítězného konce, zaskočil favority ruský kapitán Vasilij Berezuckij. Ten si ve druhé minutě nastavení naběhl na centr Ščennikova a hlavou zařídil vyrovnání. Ve zbývajících vteřinách již k ničemu nedošlo, takže zápas skončil remízou 1:1.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina A
Albánie - Švýcarsko 0:1 (0:1)
Branka: 5. Schär. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste - Manzano, Del Cerro (všichni Šp.). ŽK: Cana, Kace, Kukeli, Mavraj - Schär, Behrami. ČK: 37. Cana. Diváci: 33.805.

Skupina B
Wales - Slovensko 2:1 (1:0)
Branky: 10. Bale, 81. Robson-Kanu - 61. Duda. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andäs - Johnsen, Edvartsen (všichni Nor.). ŽK: Hrošovský, Mak, Weiss, Kucka, Škrtel (všichni SR). Diváci: 37.831.

Skupina B
Anglie - Rusko 1:1 (0:0)
Branky: 73. Dier - 90.+2 V. Berezuckij. Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini - Orsato, Damato (všichni It.). ŽK: Cahill - Ščennikov. Diváci: 67.354

Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít