Švýcarská paralela se před zápasem se Švýcarskem nabízí

Už ve středu večer nastoupí čeští fotbalisté do 21 let ke svému semifinálovému souboji na mistrovství Evropy. Jejich soupeřem bude výběr Švýcarska. A nejen kvůli němu momentální působení českých mladíků na turnaji svádí k hledání paralely, která už je devět let stará.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitán týmu Bořek Dočkal (vlevo) s trenérem Jakubem Dovalilem | Foto: Michal Jurman

Právě v roce 2002 totiž dosáhl český reprezentační výběr do 21 let zatím svého největšího úspěchu, když vybojoval na mistrovství Evropy zlaté medaile. Nebylo tomu nikde jinde než právě ve Švýcarsku...

"Možná jim něco z toho Eura ve Švýcarsku 2002 připomeneme," připravuje si trenér Jakub Dovalil pro své svěřence před duelem se Švýcarskem opět nějaký ten speciální motivační bonbónek.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Dánsku natáčel reportér Michal Jurman

Ona zmíněná paralela současného týmu do 21 let s tím devět let starým ale není spojená se samotnou zemí helvétského kříže. Spíše s tím, jakým způsobem se oba týmy na svých turnajích prezentovaly nebo prezentují.

"Hned po zápase se Španělskem to někdo připomínal, protože tehdy oni také ve skupině jasně prohráli s Francií, ale ve finále je dokázali porazit. Takže já věřím, že se nám také povede ještě Španělsko potrápit," dává jedna a jedna dohromady kapitán současné jedenadvacítky Bořek Dočkal.

Před devíti lety totiž vstoupila česká reprezentace do turnaje prohrou v Ženevě 0:2 s Francií. Následoval postup až do finále, kde se výběr tehdejšího kouče Miroslava Beránka střetl opět s výběrem země galského kohouta a po penaltovém rozstřelu slavil v Basileji zlato.

"To byl pro hráče také výjimečný turnaj, všem to v jejich kariérách pomohlo. Kdyby to dopadlo stejně, tak bychom se určitě nezlobili," glosuje nastolené srovnání současný trenér "lvíčat" Dovalil.

Jeho svěřenci utrpěli v základní skupině také suverénní porážku a také 0:2. Jen na místo Francouzů na druhé straně hřiště stáli Španělé. Právě s nimi se v případě semifinálového úspěchu mohou Češi poměřit znovu ve finále a navázat na příběh devět let starý by určitě nebylo od věci.

Naváží Vaclík, Dočkal a Chramosta na Čecha, Hübschmana a Baroše?

"Už jsem si to několikrát zažil, že ta cesta na vrchol je trnitá, a ještě nikdy jsme tam nedošli. Vždycky jsme zůstali u druhého nebo třetího místa a ten jeden zápas jsme nezvládli," zůstává pevně nohama na zemi Dovalil.

Ten přitom ví, že před jeho svěřenci se právě v tuto chvíli možným úspěchem otevírá šance na velké zahraniční angažmá i případnou dlouhou budoucnost v reprezentačním A týmu. Důkazem budiž právě tým z roku 2002, ve kterém svoje úspěšné kariéry odstartovali hráči jako Čech, Baroš, Hübschman, Kováč, Rozehnal nebo Grygera.

"I pro ty hráče je v jejich fotbalovém životopise rozdíl, když tam bude 'medailista šampionátu' nebo 'účastník šampionátu'," je si český trenér vědom toho, jakým zlomovým obdobím mohou jeho svěřenci právě v následujících dnech projít.

Na všech čtyřech dánských stadionech, na kterých se evropský šampionát hraje, houfně pobíhají pozorovatelné jednotlivých evropských velkoklubů. V jejich hledáčků nyní zůstávají už jen pouhá čtyři mužstva, každé o 23 nominovaných fotbalistech.

Minimálně čtvrtinu zájmů těchto agentů tedy už v tuto chvíli zaujímají hráči jako jsou Vaclík, Čelůstka, Dočkal, Vácha nebo Chramosta, kteří si ze svého prozatímního působení v české soutěži mohou výrazně polepšit. Stačí jen dva zápasy a cesta všech českých zástupců za vysněným fotbalovým Olympem může být ušlapána jako byla ta před devíti lety.

Jan Suchan, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme