Syrští fotbalisté do 17 let si zahrají na MS v Chile. Válce navzdory

Už čtyři a půl roku trvá občanská válka v Sýrii. Zemi už konflikt naprosto zničil, rozvrátil i vylidnil, což náporem uprchlíků pociťuje i Evropa. I přes tuto realitu ale Syřané hrají fotbal, a dokonce tak dobře, že se kvalifikovali na mistrovství světa v kategorii do 17 let v Chile, kde je dnes čeká první utkání proti Paraguayi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový míč | Foto: Fotobanka stock.xchng

Syrští mladíci se kvalifikovali díky úspěchu na loňském šampionátu šestnáctiletých, na který se připravovali v Kuvajtu a na turnaji v Thajsku překvapili postupem do semifinále.

Vedle soustředění v Jižní Koreji trávili mladí fotbaloví reprezentanti část přípravy ve městě Al-Džalá, tou dobou velmi blízko území kontrolovaného Islámským státem a s minimální podporou syrské fotbalové asociace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sýrii už několik let sužuje občanská válka, přesto se Syřané kvalifikovali na MS ve fotbale do 17 let v Chile. Dnes hrají první zápas. Více Jan Kaliba

Hráči údajně trénovali s každou ponožkou jinou nebo hráli v dresech a trenýrkách sice červených, ale různých odstínů.

Podle ohlasů z týmu jsou ale tyto materiální nedostatky vyvážené soudružností a touhou bojovat beze zbraní za reputaci Sýrie.

Trenérský štáb mladých Syřanů však přiznává, že obzvlášť velký důraz musí klást na psychologickou práci s hráči, aby se dokázali soustředit a při hře co nejméně mysleli na to, co se děje v jejich zemi.

O fungování navzdory válce se snaží i syrské týmy v ostatních kategoriích, i když domácí soutěže se skoro vůbec nehrají, anebo jen improvizovaně.

Sýrie | Foto: Reuters

Dospělí reprezentanti Sýrie přesto mají dobře rozehranou kvalifikaci na mistrovství světa v roce 2018 v Rusku.

Domácí zápasy hrají v Ománu, jejich řady však kvůli konfliktu řídnou – fotbalisté se účastní bojů nebo jsou mezi civilními oběťmi.

Ti, kteří ze země uprchli hlavně před diktátorem Bašárem Asadem a patří k nejlepším v zemi, vytvořili skupinu, která se hlásí k syrské opozici, trénuje v Turecku a podala k FIFA žádost o to, aby byla uznána za oficiální syrskou reprezentaci.

Turecká federace už to podle deníku Šabáh učinila, FIFA zatím na žádost nereagovala.

Jan Kaliba, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme