Tajemství úspěchu Barcelony tkví v majitelích. Patří fanouškům

Představte si tu krásu, zvlášť pokud jste nespokojenými fanoušky fotbalové Slavie. Váš klub vedou lidé s pochybnou pověstí, na hřišti to není žádná sláva, stadion těžko říct, komu vlastně patří, a ještě k mužstvu povolají trenéra, kterého bytostně nesnášíte. A tak zkrátka počkáte na volby klubového vedení a tomu současnému to spočítáte - zvolíte si jiné funkcionáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceprezident FC Barcelona Jordi Cardoner | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

V českém prostředí utopie, ale takoví fandové FC Barcelona, který dnes přiletí do Prahy a zítra ho čeká zápas Ligy mistrů proti Plzni, tuhle možnost mají. Oni svůj klub totiž vlastní.

Ve Španělsku býval tenhle typ vlastnictví fotbalového klubu velmi populární. Dnes už si ho z prvoligových oddílů uchovaly jenom Real Madrid, Athletic Bilbao a Osasuna Pamplona. A pochopitelně Barcelona, jejíž viceprezident Jordi Cardoner Radiožurnálu řekl slova, která třeba zmíněným slávistům musejí znít jako z mámivého snu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tajemství úspěchu Barcelony tkví v majitelích. Patří totiž fanouškům

„Pro nás je to záruka do budoucna, protože takhle nikdo nemůže s klubem svévolně nakládat, nikdo ho nemůže jen tak prodat, nikdo ho nemůže dát do zástavy bankám. A pokud se to stane, tak jedině z rozhodnutí klubového sněmu, který se schází jednou za rok. A tenhle lidský kapitál je pro mě zárukou, že náš klub tu bude i za sto, dvě stě, tři sta let. Pořád tu budou lidé, co se o Barcu postarají. Tím se lišíme od jiných klubů a jsme na to patřičně hrdí!“

Členů, a zároveň tedy majitelů FC Barcelona je 176 000 a každý z nich platí členský příspěvek 150 eur za rok. To dělá v přepočtu více než půl miliardy korun - slušný příspěvek do rozpočtu. Jedním z privilegií, která z toho plynou, je možnost každé čtyři roky přijít k volbám klubového prezidenta a celého vedení a spolurozhodnout, jakým směrem se celý oddíl vydá.

„Podmínkou je, že musíte být členem klubu déle než jeden rok. Jinak je to jako když jdete volit do parlamentu. Já jsem členem FC Barcelona dlouhá léta, ale můj hlas má naprosto stejnou váhu jako hlas člena, který je z daleka a stal se jím před rokem,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas viceprezident Barcelony Jordi Cardoner.

A pokud si jakožto členové seženete pět tisíc podpisů, můžete rozjet kampaň a sami kandidovat na některou z vedoucích funkcí. Ovšem nikoli z vypočítavosti, protože zvolení manažeři musejí složit zálohu ve výši 15% ročního rozpočtu klubu. To kdyby se náhodou pod jejich vedením klubové peníze kamsi zakutálely.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme