Takový propastný rozdíl bych nečekal, řekl k Blatterově triumfu generální sekretář FAČR Rudolf Řepka

Staronovým předsedou Mezinárodní fotbalové federace je Sepp Blatter. Jeho protikandidát jordánský princ Alí bin Husajn na 65. Kongresu FIFA odstoupil z volby po prvním kole. Generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepku Blatterovo jasné vítězství i přes korupční kauzu, během které byli zatčeni čelní představitelé FIFA dva dny před volbou, překvapilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Takový propastný rozdíl bych čekal před týdnem, ale na základě současné korupční kauzy jsem myslel, že princ Alí ztrátu vyrovná. Nestalo se tak a je potřeba to respektovat. Volby byly demokratické a názorem většiny,“ vysvětluje český zástupce na kongresu.

Z počtu hlasů, které ve volbě obdržel švýcarský funkcionář, lze podle Řepky vyčíst, jak velké loajalitě se Blatter může těšit v mimoevropských konfederacích, zejména v oceánských a afrických.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropa chtěla změnu, ale Sepp Blatter se může spolehnout na velkou podporu afrických a oceánských konfederací, říká generální sekretář FAČR Rudolf Řepka

„Evropa měla názor, že ve vedení je potřeba změna, díky které by se změnil náhled na celosvětový fotbal, Sepp Blatter měl ale i přesto obrovskou podporu,“ zdůrazňuje Rudolf Řepka.

Odstoupení Alí bin Husajna se nediví. „Viděl bych to jako pragmatický přístup, nic jiného bych za tím nehledal. Výsledek byl opravdu drtivý. Rozdíl v prvním kole ve výši 60 hlasů je velký,“ myslí si Rudolf Řepka.

Už před volbou deklarovali zástupci UEFA, že se v případě zvolení Blattera sejdou při finále Ligy mistrů v Berlíně 6. června a budou se bavit o novém vztahu k FIFA.

„Mítink je už naplánovaný, v Berlíně se sejdeme. Jak bude probíhat a co se na něm stane, zatím není jasné. Některá prohlášení padala a situace bude mít svůj vývoj. UEFA zmiňovala i možnost neúčasti na mistrovství světa. Anglická asociace pak uvažuje o odstoupení z výkonného výboru.“

Přesná agenda mítinku zatím známa není. „Vše bude mít v nejbližším týdnu svůj vývoj. Uvidíme, s jakou taktikou k tomu UEFA přistoupí,“ přemítá Rudolf Řepka.

Petr Král, František Kuna, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme