Německo 0:2 Česko

Trenér českých fotbalistů Bílek si nepřeje Španělsko, Německo a Portugalsko

Fotbalisté, fanoušci, trenéři či manažeři, ale třeba také majitelé cestovních kanceláří se dnes dozvědí, jaký program je v létě i v nejbližší době čeká. V Kyjevě se od 18 hodin losují základní skupiny mistrovství Evropy, které vůbec poprvé společně uspořádají dvě země z někdejšího socialistického bloku - Polsko a Ukrajina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před palácem Ukrajina v Kyjevě vyrostl obří pohár z kostek ledu | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Skupinka mladých nadšenců se navzájem přesvědčuje, že dílo vydrží, a pokud se to skutečně povede, bude to zřejmě první věc, které si výpravy jednotlivých zemí při příchodu ke zdejšímu paláci Ukrajina všimnou. Jde o skoro čtyřmetrový pohár, stejný, o který se bude v Kyjevě o kus dál na zrekonstruovaném olympijském stadionu prvního července bojovat ve finále šampionátu. S tím rozdílem, že ten na ulici je mnohem větší a také studenější. Je totiž z ledových kostek, které zdejší mladíci skládají jako dětskou stavebnici.

Občas si pomohou pet lahví s vodou, žehličkou či motorovou pilou, k ruce mají také ochranku. Největším "vandalem", jak sami říkají, ale může být počasí. To, co ve speciální továrně na led tři týdny budovali, může déšť nebo slunce zničit za pár hodin. Ale předpověď je prý dobrá.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kyjevě se večer losuje fotbalové EURO, před místním palácem stojí obří ledový pohár

Zatímco těmto rychlořemeslníkům slunce vadí, takže budou raději část dne ledový pohár přikrývat fólií, běžní stavaři by teplé počasí uvítali. Běh s časem je na řadě míst v Kyjevě patrný a zima tempo rozhodně neurychlí.

"Od letiště to bylo jedno velké staveniště," všiml si během cesty z letiště do hotelu trenér národního týmu Michal Bílek, ale když UEFA šampionát Polsku i Ukrajině nevzala dřív, teď už s tím jen těžko někdo něco provede.

Ukrajinští mladíci stavějí obří ledový pohár před palácem Ukrajina v Kyjevě, dějišti losování Eura 2012 | Foto: Jaroslav Plašil

"UEFA to sleduje od doby, co jim to přidělila. Kdyby byly nějaké větší problémy, myslím, že už by jim to dávno vzala. Myslím, že s organizací problém nebude," říká znalec místních poměrů a jinak také záložník Šachtaru Doněck Tomáš Hübschman.

Český reprezentant se možná v létě ani příliš nevzdálí ze svého přechodného bydliště. To pokud českému týmu podvečerní los přisoudí některou z ukrajinských skupin. Ale pokud by se tak stalo, moc nadšený nebude kouč Michal Bílek, který by raději do Polska.

"Pro naše fanoušky je to blíž, byla by to pro ně schůdnější cesta se na mistrovství Evropy dostat," říká Bílek, který si do skupiny nepřeje Španělsko, Německo a Portugalsko.

Alena Benešová, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme