Trenér Lavička je v Austrálii spokojený, i když teď cítí tlak

Jako trenér získal titul s podceňovaným Libercem, vedl úspěšně fotbalovou reprezentaci do jednadvaceti let a stále častěji kolem sebe slýchal, že je tím správným mužem pro národní tým dospělých. Jenže, podobně jako řada dalších kolegů před ním, neustál angažmá v pražské Spartě. Vítězslav Lavička ale ničeho nelituje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězslav Lavička | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Tím spíš, když má v australském FC Sydney obvykle klid na práci, který by ve zdejším prostředí jen sotva někde našel.

Pro člověka navyklého pořádkům Gambrinus ligy je to vskutku prapodivný obrázek, zápas končí, domácí fanoušci tleskají, a to přesto, že se jejich oblíbencům v posledních týdnech zrovna nedaří. Prohráli už třikrát za sebou a na svém stadionu nedali už podruhé v řadě branku.

„Teď to dobré není, výsledkově chybí větší kvalita, ale jinak si nemůžu stěžovat,“ říká Vítězslav Lavička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nebýt Sparty, nebyl bych teď v Sydney, nelituje nevydařeného angažmá trenér Vítězslav Lavička

Když před třemi roky do Austrálie přišel, hned ve své první sezoně získal s FC Sydney titul, pak se vše otočilo a s rozprodaným kádrem hrál rázem na spodku tabulky. V tomto ročníku se opět začalo blýskat na lepší časy, a také proto je teď český kouč z posledních výsledků trochu rozladěný.

„Před dvěma třemi týdny jsme hráli o druhé místo, ale teď se hledáme.“

FC Sydney před časem změnilo vedení a to nové pochopitelně po porážkách netleská jako fanoušci. V některých českých médiích už se v této souvislosti psalo o možném konci Vítězslava Lavičky, který Radiožurnálu přiznává, že je teď pod větším tlakem.

„Cítím ho, i zodpovědnost za tým. Když nejsou výsledky, nezříkám se jí. Ve fotbale se to mění rychle,“ myslí si Vítězslav Lavička, jehož jméno se na podzim v novinách objevovalo i na seznamu případných kandidátů na trenérský post ve fotbalové Spartě. Ale kouč FC Sydney se do stejné řeky nemohl vrátit, konkrétní nabídku prý nedostal.

Fotbaloví fanoušci v Austrálii | Foto: Jaroslav Plašil

„Nebylo to aktuální. Možná jsem byl v širším okruhu kandidátů, ale ne v tom nejužším. Spartu jsem si už zkusil.“

To ostatně platí také o Jaroslavu Hřebíkovi, který se už jednou spálil a teď šel přesto do Sparty znovu. Ale Vítězslav Lavička návratu svého kolegy na Letnou rozumí. A ta zpráva ho rozhodně nepřekvapila tak, jako podzimní příchod Františka Straky do Slavie.

„Říkal jsem mu, že mě překvapil, ale ne ve zlém.“

Právě vyhlášený sparťanský srdcař František Straka cítil před lety velkou křivdu, když ho na Letné přes vedení v tabulce Jaroslav Hřebík střídal, svým šokujícím trenérským přesunem do Slavie ale na podzim naštval fanoušky obou klubů zároveň, a ještě k tomu paradoxně svému někdejšímu nepříteli usnadnil cestu k návratu.

„To jeho rozhodnutí ulehčilo příchod Jardy Hřebíka na Spartu, myslím si. Což já ze sparťanského pohledu kvituju. S Jardou jsem pracoval, je to odborník, hodně jsem se od něj naučil, i věci, které jsem předtím neznal. Vybral si lidi, kterým věří a na které se může spolehnout.“

Stadion v Sydney | Foto: Jaroslav Plašil

Právě takové možnosti Vítězslav Lavička v době svého trénování ve Spartě rozhodně neměl a Jaroslavu Hřebíkovi může v tomto směru závidět. Ale proč něčeho litovat, ptá se český kouč v australském Sydney.

„Kdyby nebylo Sparty, dneska bych nebyl tady.“

Vítězslav Lavička je v Austrálii spokojený, tím spíš, když je opět s rodinou, jediné, co mu vadí, je dlouhé cestování na některé ligové zápasy. Pokud jde o vzdálenost do České republiky, tu si dovede snadno zkrátit. Přes internet si prý pouští vysílání Radiožurnálu, takže si i v dalekém Sydney snadno vyrobí domácí atmosféru.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme