Trondheim Plzni podlehl. Byla to ale prohra, která nebolí

Osm tisíc Norů se vydalo rozptýlit chmury po páteční národní tragédii a pohroužit se myšlenkami do fotbalového utkání. Jenže ani to jim příliš radosti nepřineslo. Viktoria Plzeň vyhrála v úvodním zápase třetího předkola Ligy mistrů v Trondheimu nad Rosenborgem 1:0. Jsou ale v životě sportovce i jeho příznivců chvíle, kdy porážky na hřišti duši nebolí.

Fotbalisté uctili minutou ticha památku obětí norského střelce

Fotbalisté uctili minutou ticha památku obětí norského střelce | Zdroj: Reuters

Pět minut před začátkem zápasu lidé na tribunách vstávají a začínají tleskat. Na velkoplošných obrazovkách běží sestřih ze smutečních shromáždění v různých koutech Norska a k tomu hraje působivá hudba.

Potom si bere slovo předseda Rosenborgu Trondheim Terje Svedsen a prosí o minutu ticha.

00:00 / 00:00

Ve sportu jsou chvíle, kdy porážky nebolí. Norský Trondheim včera jednu takovou zažil

To tentokrát skutečně trvá skoro minutu. Slovinský rozhodčí Jug ho svým hvizdem ruší po dvaapadesáti sekundách, načež se domácí publikum rozhodne pustit nepříjemné myšlenky z hlavy a věnovat se hře a povzbuzování.

Jenže ani fotbal Norům moc radosti nepřináší. Jim neznámý tým z města, jehož název radši vyslovují jenom v mezinárodním tvaru Pilsen, se do Rosenborgu pouští s kuráží a díky Pilařově gólu je úspěšný. A to i přesto, že hned zkraje zápasu musí střídat brankáře, což je pokaždé během rozehrané partie riskantní.

„šel jsem tam bez pořádného rozcvičení, kdy jsem se jenom proběhl na dva šířky hřiště. Nebylo to nic příjemného,“ říká gólman Michal Daněk.

I přesto ale svou roli náhradníka za zraněného Romana Pavlíka zvládá. Podobně jako domácí fanoušci, hráči a trenéři, kteří musejí přijmout porážku.

„Hráli jsme podle mě dobře, hlavně ve druhé půli, ovšem Plzeň má dobrý tým a byla efektivnější. Pořád ale ještě můžeme postoupit. To, co se stalo minulý týden, podle mě na naši hru žádný negativní dopad nemělo. Je to hrozná věc pro celou zemi i pro nás, ale nemyslím si, že by to ovlivnilo na náš výkon a výsledek,“ mluví za celou kabinu Rosenborgu muž, který jí vládne, tedy švédský kouč Jan Jönsson, a je na něm znát, že tentokrát by svému týmu odpustil i porážku 0:10.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít