Trump podpořil kandidaturu své země na pořádání fotbalového MS. FIFA už prodala práva

60 zápasů ve Spojených státech amerických, 10 poprvé v historii v Kanadě a zbylých 10 v Mexiku, pro které to bude naopak rekordní třetí pořadatelství mistrovství světa. Takový je plán největšího fotbalového turnaje v roce 2026, jak ho tyto tři země společně prezentovaly na Manhattanu v New Yorku. Je to velmi silná a zatím jediná kandidatura pro tento šampionát, ale má i svá úskalí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Donald Trump měl v poslední době důležitější věci na práci - od návštěvy čínského prezidenta, přes rozhodování o vojenském zásahu v Sýrii nebo vyslání námořnictva směrem ke Korejskému poloostrovu. Ale zdá se, že si mezi tím vším našel čas i na fotbal.

Pro fotbalové svazy všech tří zmíněných zemí to znamená velkou úlevu (vládní záruky jsou pro každou kandidaturu zásadní a vzhledem k tomu, jaký vztah má Donald Trump k Mexiku, tak se čekalo, jestli tenhle nápad společného turnaje posvětí).

V předvolební kampani označil Trump Mexiko za zdroj kriminálníků a násilníků a slíbil postavit hraniční zeď. Rétoriku příliš nezměnil ani po zvolení prezidentem a teď to najednou vypadá, že s nadšením podporuje turnaj, během kterého budou mimo jiné mezi oběma státy ve volnějším režimu proudit davy lidí.

„Máme plnou podporu americké vlády včetně prezidenta, který nás povzbuzoval, abychom podali společnou kandidaturu. Speciálně ho těší, že součástí projektu je i Mexiko. To jsou jeho slova z posledních dní. Máme od prezidenta Trumpa silnou podporu!“ cituje takto Donalda Trumpa prezident amerického fotbalového svazu Sunil Gulati.

Narážka na imigrační politiku

Ještě stojí za připomenutí jedna věc: šéf Mezinárodní fotbalové federace Giovanni Infantino nedávno zdůraznil, že nikdo nebude hostit mistrovství světa, pokud nezaručí vstup do země hráčům a fanouškům všech zemí, které se kvalifikují. To je narážka na imigrační politiku současné americké administrativy. A i když je jisté, že v době konání šampionátu už Donald Trump prezidentem nebude, i kdyby svůj mandát obhájil, tak FIFA bude pořadatele volit v roce 2020, tedy ještě před koncem jeho současného funkčního období.

Kde se bude turnaj hrát, o tom se tedy teprve rozhodne, ale už teď jsou prodaná vysílací práva, a to vzbuzuje emoce. Vyšlo najevo, že FIFA prodala vysílací práva pro americké území televizi Fox Sports v anglické jazykové mutaci a ve španělské verzi stanici Telemundo, ta patří do skupiny Comcast jako třeba kanál NBC.

Tyhle dva vysilatelé předtím koupili práva na šampionáty v Rusku a Kataru dohromady za víc než 1 miliardu amerických dolarů. Teď se s nimi FIFA dohodla, že odvysílají i turnaj v roce 2026, aniž by dalším zájemcům umožnila dát případně lepší nabídku, což nese nelibě například stanice ESPN, která v Americe vysílala všechna mistrovství světa od roku 1978 až do toho zatím posledního v Brazílii.

Jan Kaliba, nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme