Údajná fotbalová korupční kauza se mění v hru na schovávanou

Předseda disciplinární komise Jiří Golda ještě nikdy neviděl prozatím hlavní hrdiny nového korupčního skandálu v českém fotbale. A je pravděpodobné, že se s nimi neseznámí ani v úterý, kdy by měli přijít na mimořádné jednání fotbalové disciplinárky. Jenže rozhodčí Tomáš Adámek a Pavel Býma se vzdali členství ve fotbalové asociaci, a tak pro ně tahle pozvánka není závazná, ale dobrovolná. A od Goldovy komise se žádného trestu bát nemusejí, ačkoli podle vlastního tvrzení na jaře přijali úplatek dvě stě tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda disciplinární komise FAČR Jiří Golda (vlevo) a mluvčí komise Jaroslav Kolář přicházejí 5. listopadu na tiskovou konferenci v Praze. Komise podala trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s údajnou novou korupční kauzou v první lize. | Zdroj: ČTK

Připomíná to scénu z filmu Václava Vorlíčka "Jak utopit dokrota Mráčka". Miloš Kopecký v roli vodnického despoty Wassermanna se snaží kouzelnou hůlkou proměnit svého sluhu v jakýsi předmět. Jenže kouzlo nefunguje a sluha se jenom směje, protože se stal z vodníka člověkem, a Wassermannova hůlka na něj tudíž neplatí.

Úplně stejně se teď mohou smát rozhodčí Býma s Adámkem. Ukončili totiž své členství ve fotbalové asociaci, a tak je na ně disciplinární komise s peněžitými tresty i se zákazy činnosti krátká. A nejen s nimi.

"Pokud nejsou členy, tak disciplinární komise nemá možnost tyto osoby ani předvolávat, ale my je na naše zasedání přesto zveme. Pokud mají zájem na tom, aby se věc, na kterou upozornili, vyšetřila, tak věřím, že se na naše jednání dostaví," říká Jiří Golda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trampoty Jiřího Goldy a vodníka Wassermanna srovnává Jan Kaliba

Přání je otcem myšlenky, ale je dost pravděpodobné, že se v úterý disciplinární komise na Strahově sice sejde, jenže budou chybět ti, kteří by jí měli pomoci při pátrání po vinících kroupce nebo naopak planého poplachu.

A stejně nevyužitá může zůstat i jiná důležitá pozvánka. Dostal ji totiž i další muž, který není členem fotbalové asociace, ale který hraje v celém případu klíčovou roli. Bývalý sudí i klubový funkcionář Martin Svoboda, který podle Adámka s Býmou úplatek před zápasem Jablonce s Plzní předal.

"Pokud tvrdí, že se nic takového nestalo, tak myslím, že by bylo v jeho zájmu, aby přišel a tu věc vysvětlil," argumentuje Jiří Golda.

Jeho slova znějí logicky, ale jak známo, fotbal a logika někdy dohromady vůbec nejdou. Každopádně bude zajímavé sledovat, kdo všechno v úterý donutí strahovskou fotobuňku otevřít skleněné dveře sídla fotbalové asociace.

Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme