UEFA stejně ví, co se tady odehrává, říká předseda FAČR Pelta

Pražský Strahov je dnes hlavním jevištěm další scény představení s názvem Křetínského brašna. Ta symbolizuje nejnovější korupční aféru v českém fotbale. Už před slyšením předsedy představenstva AC Sparta u disciplinární komise FAČR ale bylo na Strahově rušno. Zasedal tam totiž také výkonný výbor Asociace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta | Foto: Fotbalová asociace ČR

Členem výkonného výboru je také majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík, který považuje svůj klub za křivě obviněnou oběť korupčního skandálu a v médiích se ostře vymezuje i proti předsedovi Peltovi.

Co se dělo na jednání nikdo - samozřejmě kromě přímých účastníků - neví, ale dva hlavní aktéři, kteří o sobě v poslední době neříkají pěkné věci, si zřejmě kolem krku nepadli.

I když ze slov Miroslava Pelty by člověk mohl získat pocit, že to tak bylo a že si členové výkonného výboru přinesli vzájemně ochutnat napečené vanilkové rohlíčky, rozdali si dárky a zazpívali koledy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání výkonného výboru FAČR mluvil v odpoledním Radiožurnálu s Petrem Králem reportér Jan Kaliba

„Dnes byla na výkonném výboru taková ta vánoční atmosféra. Cítil jsem, že už jsou za nimi domácí soutěže, evropské poháry. Neslo se to v příjemném duchu,“ prohlásil Pelta.

A navíc dodal: „Jediné, co mi výkonný výbor vyčetl, že jsem nenachystal nějaký extra dobrý oběd, nějaké občerstvení. Já jsem jim řekl, že jsem začal šetřit. Věci, na které narážíte, to tam nepadlo, to jsme neřešili.“

I když nakonec si přece jen Pelta vzpomněl, že člen výkonného výboru Karel Poborský téma korupční aféry přece jen otevřel svým dotazem, proč se předseda FAČR rozhodl přizvat k řešení skandálu zástupce Evropské fotbalové unie.

„Neznamená to, že chceme od UEFA, aby zasahovala do našich rozhodnutí, což není možné. UEFA nám dala k dispozici konzultaci, součinnost,“ vysvětlil krátce na úvod Pelta.

Pak připojil i informace o aktuálním stavu. „Dnes jsme dostali nějakou odpověď, že do Vánoc nebo hned z kraje roku by byla možnost, až tady dáme dohromady naše podklady a fakta, abychom je ještě konzultovali s lidmi, kteří se zabývají disciplinárními delikty a disciplinárními věcmi na UEFA.“

Supervize ze Švýcarska

Čím konkrétně může být vtažení lidí z UEFA do českého problému užitečné, na to ale Pelta přesnou odpověď nedal.

„Ať padne jakékoli rozhodnutí, tak vždycky bude mít nějaké dopady. Myslím si, že každá rada dobrá. A zkušenosti UEFA jsou ty nejlepší, protože je to náš zřizovatel. A v podstatě je tam ta nestrannost garancí jejich názoru. Stejně vědí, co se tady odehrává,“ prohlásil.

A předseda FAČR ještě doplnil: „Když jsem tam přišel, tak se hned ostatní členové ptali, co máme za problém. Protože monitoring mají samozřejmě nejen lidé z UEFA, ale také ostatní předsedové národních asociací. My také víme, když je podezřelý Juventus nebo někdo. Takže myslím, že to není tak, že bych já znevěrohodnil český fotbal na UEFA. Oni o nás mají informace.“

Takže Miroslav Pelta objednal nezávislému orgánu, kterým by měla disciplinární komise být, supervizi ze Švýcarska, ale dnes si budou muset Jiří Golda a jeho kolegové z komise vystačit ještě sami.

Reprezentace jde za lidmi

Po zasedání výkonného výboru také informoval předseda FAČR, že Fotbalová asociace vydělala díky účasti na červnovém Euru v Polsku a na Ukrajině přibližně 150 milionů korun. Právě taková částka zbyla po odečtení nákladů a odměn hráčům a členům realizačního týmu, kteří si mezi sebe rozdělí devadesát milionů.

Miroslav Pelta také oznámil, že národní tým mění plán a nebude hrát jarní kvalifikační zápas proti Dánsku v pražském Edenu, ale v Olomouci.

„Cítíme v Olomouci – trenéři, hráči a realizační tým – ohromnou podporu veřejnosti. V Praze máme problémy, abychom naplnili stadion. Rozhodli jsme se, že půjdeme za lidmi tam, kde nás chtějí, kde jsou ochotní koupit si vstupenku a udělat takovou kulisu a atmosféru, která je pro utkání takového významu důležitá,“ vysvětlil Pelta.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme