Ukrajinci mají z fotbalového EURA obavy

Čeští fotbalisté se večer dozvědí, se kterými soupeři si zahrají na mistrovství Evropy v příštím roce a také to, jestli základní skupinu odehrají v Polsku nebo v Ukrajině. V obou zemích na ně čekají nové nebo zmodernizované stadiony a také různě natěšení fanoušci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před kyjevským Palácem umění vlají vlajky všech účastníků ME 2012

Před kyjevským Palácem umění vlají vlajky všech účastníků ME 2012 | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Roman je student a příležitostný řidič, cestou z letiště ukazuje rozestavěný moderní terminál a také si pochvaluje, že bude vozit zákazníky po lepší silnici. A snad bude mít víc práce. Právě to si od velké akce slibuje. Ale jinak se na evropský šampionát nijak zvlášť netěší. Fotbalu ani pořadatelství EURA prý nerozumí.

"První velké plus vidím v tom, že lidé Ukrajinu více poznají, ale minus v tom, že případní zahraniční investoři mohou poznat, že sem nemá cenu kvůli zdejším zákonům dávat peníze. Kdyby se mělo tohle změnit, tak by to bylo dobré," říká mi Roman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Většina Ukrajinců se na šampionát těší, někteří mají ale obavy

"V čem naopak vidím velké mínus jsou evropské peníze. Kvůli šampionátu jsme si půjčili spoustu peněz od Mezinárodního měnového fondu, jsme teď druhým nejzadluženějším státem ve světě, a kdo to bude vracet?" klade si Roman otázku, na kterou běžně při rozhovorech s lidmi nenarazíte. Na šampionát se většinou těší a spolu s Poláky slibují nejsrdečnější evropský šampionát v historii.

"Myslím, že to bude opravdu dobrý turnaj, nejlepší v historii, protože Ukrajinci a Poláci do toho přidají velké srdce. Vím, že někteří lidé mají zažité stereotypy chování našich fanoušků, ale teď třeba změní názor. Jediný problém vidím v dopravě, vždyť z Gdaňsku do Doněcku jsou to dva tisíce kilometrů," říká polský sběratel fotbalových suvenýrů Daniel Stach.

Češi začnou bydlení řešit až po losu

Cestování si hráči i fanoušci užijí, a jak moc, budou vědět už večer. Některé týmy, jako třeba ten anglický, už si předem zajistily ubytování během celého šampionátu v historickém Krakowě, bez ohledu na výsledek losu.

"Slyšel jsem, že se některé země už rozhodly, že budou bydlet v Polsku a na Ukrajinu jen dojíždět. To ale nebude náš případ. Pokud budeme hrát na Ukrajině, budeme bydlet tam," má jasno trenér českého týmu Michal Bílek.

Pokud jde o čistě sportovní stránku, přál by si kouč Michal Bílek polskou variantu Eura bez těch největších favoritů v základní skupině. A fanouškům, těm by přál stejně jako svým svěřencům za soupeře Anglii.

"Šance bychom proti ní měli a přál bych si ji i kvůli fanouškům. Hrát proti Anglii, na to se nikdy nezapomíná," říká Michal Bílek.

Alena Benešová, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme