Umělá tráva kazí Tipsport ligu, Fenin by místo ní radši trénoval

Zimní příprava není mezi fotbalisty příliš oblíbenou částí roku. Hráči v této fázi nabírají velké fyzické objemy. Běhání, nejen na soustředění na horách ale i po návratu tvoří velkou část tréninku. Ten si kluby zpestřují účastí na tradičních turnajích jako byla třeba na právě skončené Tipsport lize. Utkání se ale musí hrát na umělé trávě a ta mezi fotbalisty není zrovna oblíbená.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Hůrka neměl v této situaci na umělé trávě žádné problémy

Martin Hůrka neměl v této situaci na umělé trávě žádné problémy | Zdroj: ČTK

Pro mnoho týmů období fyzické přípravy právě končí a začíná ta příjemnější část - cesta za teplem a přírodním trávníkem. Hráči už se nemohou dočkat, až pověsí turfy - tedy speciální fotbalovou obuv na umělé povrchy - na hřebík. Potvrzuje to i Martin Fenin, který po návratu do české ligy vyhrál se Slávií letošní ročník Tipsport ligy.

„Myslím si, že tady ty zápasy na umělé trávě jsou velké neštěstí celého českého fotbalu. Nemělo by se to hrát, protože to s fotbalem nemá nic společného. Ale bohužel to tak je, musíme na tom hrát, kdyby to bylo na mně, tak bych jen trénoval."

Přehrát

00:00 / 00:00

Berounská umělá tráva se nezdála ani Jakubu Kantovi

To jeho zkušenější spoluhráč Kamil Čontofalský na to má trochu odlišný názor: „ Je to pro diváky. Svým způsobem je to i zpestření. Zápas je vždycky lepší než trénink, ale na těchto terénech to není nic moc. Na české poměry už je to ale lepší. Ještě si pamatuji, když jsme hrávali na škváře.“

Čontofalský má zkušenosti i z ruského angažmá, kde na umělém povrchu hrají v zimním období některá mužstva ligovou soutěž nebo třeba i evropské poháry. A jak tedy probíhá příprava na jarní část v Rusku, kde jsou podmínky ještě nehostinnější?

„Těch sedm let, co jsem v Rusku byl, jsme se celou zimu připravovali v teple. Létali jsme na soustředění do Španělska nebo jinam do tepla. Nedá se porovnat, když se trénuje na dobré trávě a na umělce. Je to sakra rozdíl,“ vysvětluje gólman červenobílých Kamil Čontofalský.

Na hřišti byla více než tuna soli

Právě sešívaní uštědřili ve finále Tipsport ligy první prohru v přípravě olomoucké Sigmě. Ta se kromě soupeřů musela na turnaji vypořádat i s rozlosováním. Během třech neděl totiž Hanáci nacestovali po českých luzích a hájích autobusem kolem 2000 kilometrů.

„Pro nás je to samozřejmě nevýhoda. Skupinu jsme hráli v Karviné, to máte 250 kilometrů tam a zpátky. A další zápas jsme museli jet do Berouna, i když jsme tam byly dva moravské týmy,“ říká trenér Sigmy Roman Pivarník a dodává: „Samozřejmě - pořadatel si určí, kde se bude hrát, v tom problém nevidím. Podle je je problém v tom, že ta tráva oproti jiným hřištím, je v hrozném stavu.“

Garant berounské skupiny Tipsport ligy Roman Hrubeš za organizátory Radiožurnálu vysvětlil, co stálo za zhoršením povrchu v posledních několika dnech: „Počasí bylo letos nevyzpytatelné, potýkali jsme se s ledovkou, deštěm. I když jsme do hřiště nasypali 1,3 tuny soli, tak to v těch vysokých mrazech skoro nefungovalo. Můžete udělat hodně, ale v českých podmínkách to nebude nikdy ideální.“

Jakub Kanta, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme