Úroveň zabezpečení stadionů je různá, odpovědnost mají pořadatelé

Kultivovat prostředí na fotbalových stadionech se v Česku stále nedaří. Novinkou letošní sezóny jsou protiislámské transparenty, za které padaly vysoké pokuty. Přetrvávají ale i staré bolesti, jak ukázal sobotní ligový zápas Zlína s Ostravou - přerušený kvůli násilnostem a používání pyrotechniky v sektoru hostů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápas Baníku ve Zlíně byl na 20 minut přerušen kvůli řádění hostujících fanoušků | Zdroj: ČTK

Neplánovaně se přerušoval už zápas mezi Teplicemi a Plzní, ale to bylo kvůli výpadku světel. Jinému možnému problému tepličtí pořadatelé zamezili předem - zakázali na utkání vnášet velké transparenty a choreografii, aby fanouškům nedali šanci k protiislámským projevům, za které předtím dostaly kluby z Plzně a Jablonce od disciplinární komise statisícové pokuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zabezpečení českých stadionů se zaměřil Jan Kaliba, získal i vyjádření FAČR

V hledišti se skutečně žádné velkoplošné umění z dílny příznivců neobjevilo. Zato na mnohem chatrnějším stadionu ve Zlíně o den později rozdováděný dav v sektoru hostů z Ostravy přerušil duel mimo jiné házením dýmovnic.

Pro dýmovnice platí zákaz obecně a pokaždé, jenže samotní zástupci zlínského klubu i kraje přiznávají, že na tamní stadion je snadné cokoli propašovat přes nízký plot a pak úspěšně projít kontrolou u vchodu.

„Z pohledu udělení licencí je třeba, aby měl stadion jasně vymezené hranice. Jaká je výška a typ plotu je druhá věc. Pořadatel je povinen zajistit, aby se nebezpečné předměty, které se objevily ve Zlíně, na stadion nedostaly, to ale nemůžeme ovlivnit,“ říká mluvčí FAČR Ondřej Lípa.

Sektor pro hosty ve Zlíně je špatně zabezpečen, klub slíbil situaci řešit

Číst článek

Asociace by musela zpřísnit podmínky licenčního řízení pro nejvyšší soutěž a vyžadovat stadiony podobné třeba tomu zmíněnému teplickému, kde se v pátek všechno podařilo uhlídat. To by ale přineslo další komplikace a náklady.

Mohlo by se stát, že by kvůli úrovni stadionů najednou smělo hrát první ligu třeba jen deset nebo dvanáct mužstev v Česku. Zeštíhlení nejvyšších soutěží je jedním z témat, které se v českém fotbale diskutuje.

 

Ze sektoru Baníku lítají sedačky, je tam i díra v plotu, Chachaři na hřiště nejdou

Posted by Ultras Onlajn on 15. srpen 2015

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme