Úspěšnému i ješitnému Mourinhovi je padesát. Motivaci stále má

Dvojnásobný vítěz fotbalové Ligy mistrů, anglické, italské i portugalské ligy, majitel jedné trofeje pro šampiona španělské nejvyšší soutěže a podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků druhý nejlepší trenér 21. století. To je José Mourinho, který dnes slaví padesáté narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jose Mourinho hledá nové výzvy. I to by moholo hrát ve prospěch PSG | Zdroj: Reuters

"Vyhrál jsem Ligu mistrů, takže nejsem jako všichni ostatní, nejsem součástí nějaké velké láhve. Jsem něco speciálního, Special one!"

Právě takhle nastartoval Mourinho před necelými devíti lety svou kariéru, když s outsiderem z Porta ovládl nejhonosnější klubovou soutěž Evropy.

A svou přezdívku si (opět sám) vyměnil až loni. Ze Special One se stal Only One, tedy Pan Výjimečný. S Realem získal španělský titul, a jako první trenér historie se tak mohl začít chlubit vizitkou kouče, který ovládl tři nejprestižnější evropské ligy, tedy anglickou, italskou i španělskou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Padesátníka Josého Mourinha představuje Michal Jurman

Pokud snad vůbec šlo Mourinhovi něco během jeho dosavadních úspěchů vytknout, pak to byly jeho lidské vlastnosti. Ješitnost, "velkohubost" či drzost, kterou projevoval jak k okolním trenérům, tak i vůči novinářům.

"Nechápu, na co se mě ptáte. Je příliš pozdě, omlouvám se, musím jít!" prohlásil na jedné tiskové konferenci a jednoduše odešel. Podobnými vystoupeními postupně jen více příléval olej do ohně svých přívrženců i nepřátel.

Obě skupiny bez rozdílu přitom musely vždy shodně smeknout před charmismatem i taktickým know how tohoto portugalského trenéra. Tedy tím, co je hlavní přičinou Mourinhových úspěchů a možná i současných nesnází.

Oslava padesátin svádí u mnohých k bilancování a současný kouč Realu určitě není výjimkou. V jeho bilancování by problém být ještě neměl, při pohledu do budoucna možná už ovšem ano. Těžko se musí hledat motivace tak úspěšnému muži, jakým Mourinho je...

Motivací je rodina i vítězství v LM s anglickým týmem

"Myslím si, že je to má rodina, to je můj motor. Vše co dělám, dělám pro ně," odpovídá na tuhle otázku portugalský stratég dost vyhýbavě.

Vzápětí ale dodá: "Všechno v mé kariéře bylo perfekní, přesto doufám v jednu věc. Jednou chci vyhrát s anglickým klubem Ligu mistrů. To je můj cíl."

Jenže podobnou výzvu má Mourinho stále ještě i u současného zamestěvatele, tedy v Realu, se kterým také zatím neslavnější klubovou soutěž Evropy nevyhrál. Motivace tedy do další práce rozhodně zatím nechybí. A to ponecháváme stranou ještě jeho případná reprezentační angažmá.

Zkrátka Mourinho nám jistě i po padesátce toho má ještě hodně co nabídnout. Třeba už letos při cestě jeho madridského klubu Ligou mistrů. Hned na úvod vyřazovací části se v ní totiž postaví proti Manchesteru United, který vede jeho největší rival v trenérském ringu Sir Alex Ferguson.

Jan Suchan, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme