Úspěšný i neurvalý Ferguson je 25 let trenérem Manchesteru

Čtvrt století. To je významně dlouhá doba v životě lidském. Mnozí během ní stihnou vyměnit spoustu zaměstnání, životních partnerů nebo příbytků. Fotbalové kluby pro změnu zvládnou za 25 let vystřídat skoro stejný počet trenérů. Třeba nejslavnější české oddíly - Slavií prošlo za poslední čtvrtstoletí 15 koučů, Spartou dokonce 18. Ani ve světě to není nic neobvyklého. Až na vůbec nejbohatší klub světa Manchester United. Tamní trenér Alex Ferguson právě slaví čtvrt století od nástupu do funkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alex Ferguson prochází 'uličkou slávy' na počest 25. výročí nástupu do funkce | Zdroj: Reuters

26. květen 1999, Barcelona, stadion Nou Camp, krátce po finále Ligy mistrů. Alex Ferguson si právě užívá nejslavnější okamžiky své životní mise. Je naprosto dojatý, takhle ho příliš neznáme: "Nemůžu tomu uvěřit, prostě nemůžu… Fotbal… K čertu… To je fantastické… Jsem tolik hrdý na své hráče!"

Snad nejúžasnější rozuzlení zápasu v historii nejpopulárnější hry světa. Ještě půl minuty po vypršení základní hrací doby prohrávají United s mnichovským Bayernem 0:1. Stačí ale dva rohové kopy a dva náhradníci Sheringham a Solskjaer otáčejí kormidlem dějin velkého finále.

Přehrát

00:00 / 00:00

25 let Sira Alexe na lavičce Manchesteru - téma pro Jana Kalibu

I díky tomu je Alex Ferguson v tomtéž roce povýšen do šlechtického stavu a získá titul Sir. Pravidla šlechtického chování se ale impulzivní Skot učí dodnes.

Fergusonův pověstný "fén" imitují britští recesisté i tvůrci reklam. Když fotbalisté na hřišti svého kouče neuspokojí, začne v šatně United foukat velmi silně. David Beckham to kdysi odnesl rozraženým obočím, když mu na hlavě přistála rozzuřeným Sirem Alexem nakopnutá kopačka.

Co proto dostávají od "Fergieho" i někteří znesváření kolegové trenéři a také k novinářům dovede být velmi nespisovný, mlčenlivý jako byl dlouhá léta k BBC nebo ironický.

"To je jedna z nejhloupějších otázek, co jsem kdy dostal. Kterého hráče Barcelony bych koupil, kdybych mohl? No Mascherana, koho jiného asi."

Ale brzy sedmdesátiletý Alex Ferguson, tento věrný volič a sponzor Labour Party, je hlavně nedostižnou továrnou na úspěchy. Celkem 48 trofejí, z toho 12 vítězství v nejvyšší anglické soutěži a 2 v Lize mistrů. To je vizitka muže, jehož nástupce bude mít laťku nasazenou sakra vysoko.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme