Utkání Polska s Českem naplnilo heslo Eura: ‚Fotbal sbližuje‘

Jedním z hesel fotbalového Eura je slogan: ‚Fotbal sbližuje‘. V případě Čechů a Poláků se to opravdu potvrdilo. Bez ohledu na včerejší výsledek zápasu, ve kterém čeští fotbalisté porazili domácí Poláky 1:0 a postoupili do čtvrtfinále šampionátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání skupiny A mistrovství Evropy ve fotbale ČR - Polsko 16. června ve Vratislavi. Fanoušci České republiky v ulicích města před večerním utkáním. | Zdroj: ČTK

Polská fotbalová euforie končí v slzách. Spolupořadatel mistrovství vypadl z turnaje. Prohra s českým týmem většinu polských fanoušků doslova ochromila. V mlčení opustili stadion ve Vratislavi a také fanouškovské zóny v centrech velkých měst. Našli se ale i tací, kteří slavili postup ze skupiny společně s českými příznivci.

Na letošním Euru to ale byla to láska na první pohled. Češi si Vratislav oblíbili. Většina z fanoušků přijela do Polska vůbec poprvé. Jako například manažer fotbalové reprezentace Vladimír Šmicer.

„Přitom je to takový kousek, jsou to naši sousedi. Ale nikdy jsem neměl tu příležitost se do Polska podívat. Když jsem byl v reprezentaci, tak jsme tady nehráli a ani na dovolenou jsem do Polska nikdy nejel, na žádný výlet. Turnaj určitě změní pohled Čechů na Polsko a fandové, kteří vidí, jak to tady chodí, se sem možná po mistrovství znovu vrátí.“

To by si přál i zpěvák Jaromír Nohavica, který v Polsku pravidelně koncertuje. Češi podle něj díky turnaji objevili, jak je Polsko atraktivní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi a Poláci k sobě mají díky fotbalovému Euru blíž, přesvědčí vás reportáž Petra Vavroušky

„Je to krásná příležitost, aby naši lidi, kteří nemají čas ani příležitost a možná ani cíl se sem vydat, to zkusili. Viděl jsem tisíce fanoušků na zápasech Čechů a jsem přesvědčený o tom, že obrovské množství z nich bylo v Polsku poprvé. A spousta z nich byla spokojená. Takže podle mého by to neměla být jen příležitost, ale také využitá šance,“ říká Nohavica.

„Slyšel jsem, že Vratislav je hezká, že je tady řada historických prostor, tak je chci navštívit a spojit fandění s turistikou,“ libuje si jeden z českých fanoušků.

„Jsem tu poprvé a jsem velice zvědavý, chci to porovnat s naší zemí, jaký pokrok udělali, a vidět zase něco nového,“ doplňuje ho další.

Češi zanechali ve Vratislavi velmi dobrý dojem. A Poláci věří, že k nim budeme jezdit častěji i po turnaji. Doufá v to i Jaromír Nohavica.

„Nejtěžší je to, že když žijete vedle někoho, tak ho berete samozřejmě. Ta samozřejmost našeho sousedství spočívá v tom, že cesta do Polska není tak exotická jako objevování Indie. A teprve když se sem člověk vypraví, uvědomí si, že není sice doma, ale cítí se tady stejně. A ten jeho životní prostor se tím polským kamarádstvím strašně rozšíří.“

Petr Vavrouška, Tereza Jelínková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme