Uzávěrka kandidátek na post předsedy FAČR je dnes o půlnoci

Do dnešní půlnoci se mohou hlásit zájemci o uvolněný post předsedy české fotbalové asociace. Oficiální rozhodnutí vést český fotbal zatím udělali pouze tři lidé: bývalý místopředseda svazu Jindřich Rajchl, bývalá rozhodčí Dagmar Damková a nově i Miroslav Pelta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dagmar Damková | Foto: ČRo Plzeň

Majitel jabloneckého klubu se svojí kandidaturou čekal do poslední chvíle, nakonec ale podle jeho slov nebylo o čem přemýšlet. Za šestačtyřicetiletého fotbalového funkcionáře, politika a lobbistu, který s fotbalem začínal jako brankář v Krásné Lípě, se totiž postavily velice vlivné prvoligové kluby.

„Získal jsem masivní podporu významných českých klubů, mám nominaci od Sparty a Slavie. Proto jsem řekl, že tuhle velkou odpovědnost za český fotbal beru částečně na sebe,“ říká Miroslav Pelta, který svým rozhodnutím na poslední chvíli rozhodně nepřekvapil svoji konkurentu v boji o předsednický post Dagmar Damkovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes o půlnoci vyprší lhůta určená pro možnost kandidovat na post předsedy FAČR

„Očekávala jsem to, že vyčká do posledního dne a kandidaturu podá, takže pro mě to není překvapení.“

Damková přitom boj o předsednické křeslo nemá v tuto chvíli možná překvapivě stále úplně ve svých rukou. Tento týden totiž odlétá do nyonského sídla evropské fotbalové asociace, kde během následujícího týdne bude zjišťovat, zda se její nová funkce v komisy rozhodčích UEFY vůbec slučuje s paralelním vykonáváním pozice, a to nejen té předsednické v české fotbalové asociaci.

„Podala jsem kandidaturu jak na předsedu, tak i na místopředsedu, uvidíme, jestli jde jedno nebo druhé spojit s funkcí v UEFě. Kdyby to nešlo, je pro mě prioritou zůstat v komisi rozhodčích UEFy, protože je to prestižní věc, kterou nikdo z Čechů zatím nezažil,“ vidí svoje priority jasně Damková. O svém osudu v rámci jabloneckého klubu má v případě zvolení jasno i současný majitel severočeského Baumitu Miroslav Pelta.

„Jablonec mám rád, je to můj život, ale kdybych vyhrál, musel bych tam odstoupit ze všech statutárních funkcí s musel bych převést svůj akciový podíl na občanské sdružení. To je varianta, která je podle mě správná,“ říká Pelta, který se kromě Damkové o předsednický post utká i s Jindřichem Rajchlem.

Manažerské dovednosti

Ten svojí kandidaturou navazuje na předchozí práci v bývalém fotbalovém svazu, kde působil pod Ivanem Haškem v roli místopředsedy.

„Nemám sice gloriolu Ivana Haška jako bývalého hráče a trenéra, na druhou stranu mám ale manažerský přístup. Byla tu vyjádření ze strany partnerů, kteří mají zájem o kontinuitu,“ poukazuje na své manažerské kvality Rajchl.

Ty nechybí ani Peltovi a poté, co český národ zažil trpký rozchod s předsedou těžícím z pověsti hráče a trenéra, by možná nebyl tento přístup od věci. Tajemným čtvrtým mužem v pozadí zatím zůstává Petr Fousek. Bývalý generální sekretář fotbalového svazu se oficiálně ke kandidatuře nevyjádřil, přesto svolal na páteční dopoledne tiskovou konferenci, a dá se tak očekávat, že i on se zapojí do boje o předsednické křeslo. Ten už naopak vzdal šéf teplického klubu František Hrdlička a neoficiálně i ten žižkovský Luděk Vinš.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme