V Evropské lize končí Šachtar i Villarreal

Čtyři z pěti českých fotbalistů, kteří si zahráli ve čtvrtečních odvetách osmifinále Evropské ligy, slavili postup. Vypadl pouze Tomáš Hübschman ze Šachtaru Doněck, vítěze posledního ročníku Poháru UEFA, na nějž Evropská liga navazuje.

Evropská liga UEFA

Evropská liga UEFA | Foto: UEFA

Doněck v úvodním utkání podlehl na půdě Fulhamu 1:2, v domácím prostředí mu tak stačilo vyhrát 1:0. To se však ukrajinskému celku nepodařilo, s Angličany pouze remizoval 1:1. Záložník Tomáš Hübschman odehrál první poločas.

Čtvrtfinále si naopak vybojoval kvartet českých obránců. Jan Šimůnek asistoval u jednoznačného vítězství Wolfsburgu 4:1 nad Villarrealem. Radost mu ale určitě zkazilo zranění, kvůli kterému musel v 50. minutě odstoupit. Juventusu se Zdeňkem Grygerou stačila domácí bezbranková remíza s Ajaxem Amsterodam.

Tomáš Ujfaluši se o postup musel strachovat do posledních minut. Atlétiko Madrid totiž o své výhře 2:1 na hřišti Galatasaraye Istanbul rozhodlo až v nastavení. Hamburk s Davidem Rozehnalem v sestavě sice prohrál na hřišti PSV Eindhoven 2:3, úvodní domácí výhra 1:0 ho ale posouvá dál. Záložník David Jarolím kvůli karetnímu trestu nehrál.

Z přemožitelů pražských "S" končí i Kodaň

V Evropské lize už nepokračuje žádný z celků, které v soutěži nepustily dál Spartu. Kromě PSV Eindhoven vypadl i druhý z celků, které na podzim prošly skupinou K. Fotbalisté Kodaně po domácí porážce od Marseille 1:3 podlehli stejným poměrem i ve Francii.

Naopak stoprocentně úspěšní byli soupeři Slavie ze skupiny B. Do čtvrtfinále se dostalo Lille i Valencie. Pro žádný z týmů to ale nebyla jednoduchá záležitost. Lille ještě pět minut před závěrečným hvizdem prohrávalo na stadionu Fenerbahce Istanbul 1:0. Pokud by tak zápas skončil, radovali by se Turci. Valencie si pak svůj postup zajistila až v prodloužení utkání s FC Bruggy.

Odvetná utkání 3. kola fotbalové Evropské ligy:

Anderlecht Brusel - Athletic Bilbao 4:0 (2:0)
Branky: 4. Lukaku, 27. vlastní San José, 49. Juhász, 68. Legear. Rozhodčí Einwaller (Rak.). První zápas 1:1, postupuje Anderlecht.

Olympique Marseille - FC Kodaň 3:1 (1:0)
Branky: 62. a 78. Koné, 43. Ben Arfa - 87. Almeida. Rozhodčí Gakir (Tur.). První zápas 3:1, postupuje Marseille.

AS Řím - Panathinaikos Atény 2:3 (1:3)
Branky: 12. Riise, 67. De Rossi - 40. z pen. a 45.+1 Cissé, 43. Ninis. Rozhodčí Bruno Paixao (Por.). ČK: 90. Katsuranis (Panathinaikos). První zápas 2:3, postupuje Panathinaikos.

Šachtar Doněck - Fulham 1:1 (0:1)
Branky: 69. Jadson - 33. Hangeland. Rozhodčí Moen (Nor.). ČK: 90.+4 Murphy (Fulham). První zápas 1:2, postupuje Fulham.

Unirea Urziceni - Liverpool 1:3 (1:2)
Branky: 19. Fernandes - 30. Mascherano, 41. Babel, 57. Gerrard. Rozhodčí Johannesson (Švéd.). První zápas 0:1, postupuje Liverpool.

PSV Eindhoven - Hamburk 3:2 (2:0)
Branky: 2. Toivonen, 43. Dzsudzsák, 90. Koevermans - 46. Petrič, 79. Trochowski z pen. Rozhodčí Dean (Ang.). ČK: 57. Dzsudzsák - 74. Demel. První zápas 0:1, postupuje Hamburk.

Galatasaray Istanbul - Atlético Madrid 1:2 (0:0)
Branky: 66. Keita - 63. Simao, 90. Forlán. Rozhodčí Rocchi (It.). ČK: 82. Erkin (Galatasaray). První zápas 1:1, postupuje Atlético.

Hapoel Tel Aviv - Rubin Kazaň 0:0 (0:0)
Rozhodčí: Královec (ČR). První zápas 0:3, postupuje Kazaň.

Juventus Turín - Ajax Amsterodam 0:0 (0:0)
Rozhodčí: Duhamel (Fr.). První zápas 2:1, postupuje Juventus.

Wolfsburg - Villarreal 4:1 (3:1)
Branky: 10. Džeko, 15. vlastní A. López, 42. Gentner, 64. Grafite - 30. Capdevilla. Rozhodčí: Tudor (Rum.). První zápas 2:2, postupuje Wolfsburg.

Salcburk - Standard Lutych, 0:0 (0:0)
Rozhodčí: Kelly (Ir.). První zápas 2:3, postupuje Lutych.

Werder Brémy - Twente Enschede, 4:1 (3:1)
Branky: 15., 20. a 58. Pizzaro, 27. Naldo - 33. De Jong. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). První zápas 0:1, postupují Brémy.

Fenerbahce Istanbul - Lille 1:1 (1:0)
Branky: 35. Emre - 85. Rami. Rozhodčí: Meyer (Něm.). První zápas 1:2, postupuje Lille.

Sporting Lisabon - Everton 3:0 (0:0)
Branky: 64. Veloso, 76. Mendes, 90.+4 M. Fernández. Rozhodčí: Yefet (Izr.). První zápas 1:2, postupuje Sporting.

Valencie - FC Bruggy 3:0 po prodl. (1:0, 0:0)
Branky: 97. a 117. Pablo Hernández, 1. Mata. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.). První zápas 0:1, postupuje Valencie.