V Gambrinus lize začíná v boji o titul hra nervů mezi Plzní a Spartou

Stejný počet bodů, vyrovnaná bilance vzájemných zápasů, shodný počet devíti utkání do konce soutěže, rozdíl čtyři góly ve skóre. Tak podobně narýsované jsou startovní čáry dvou největších uchazečů o mistrovský titul ve fotbalové Gambrinus lize před závěrečnou fází sezony. Po sobotní výhře druhé Sparty nad stále ještě vedoucí Plzní 1:0 začne tento týden souboj na dálku. A bude to do značné míry souboj nervů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězslav Lavička (vpravo) a Pavel Vrba během utkání 21. kola Gambrinus ligy mezi Spartou a Plzní | Zdroj: ČTK

„V tuhle chvíli prostě nemůžu zapomenout na to podzimní utkání, které by nám v tom součtu určitě mohlo pomoct. Uvidíme, jak to ve finále dopadne, ale určitě vnímáme to, že jsme na té špici mohli být teď my,“ říká kapitán sparťanů Marek Matějovský.

Trenér Sparty s motivováním svých hráčů tedy velkou potíž nemá. Křivda z podzimního zápasu v Plzni a pocit upozadění vůči obdivovanému týmu ze západu Čech odvádí práci za něj. Vítězslav Lavička naopak musel emoce mírnit, což mu obecně velké problémy nedělá. A platí, že klid a rozvaha budou hlavními zbraněmi také ve zbývajících devíti zápasech ligového jara, kde půjde v boji mezi Spartou a Plzní o každý bod a možná i o každou branku.

„Samozřejmě je ten klid hodně důležitý, ale v takto exponovaných zápasech dochází často k tomu, že ty emoce tam prostě přijdou,“ vysvětluje Lavička.

Přehrát

00:00 / 00:00

V bitvě mezi Spartou a Plzní pujdě o každý bod, a tak budou mít trenéři obou mužstev spoustu práce s udržením emocí svých hráčů

Emoce jako takové na závadu nejsou a v boji o titul pochopitelně nesmějí chybět. Kdo je lhostejný, těžko může vyhrávat. Ale důležité bude nezmatkovat, k čemuž teď mohou mít větší sklony plzeňští fotbalisté, kterým se porážkou na Letné rozplynul náskok.

Místo jeho hlídání a udržování tak čeká Západočechy hra nervů. A to ještě mohou být Plzeňští rádi, že na Letné neinkasovali podruhé, protože po dvoubrankové porážce by ve zbytku ligové soutěže byli v boji o titul odkázaní na sparťanské zaváhání.

„Pro nás ten výsledek 1:0 není vůbec pozitivní, ale samozřejmě že kdybychom prohráli o dva góly, tak by to bylo mnohem horší, protože pak už rozhodují vzájemná utkání. Takže z tohoto pohledu hráči věděli, že to tak je. Ale tím teď nechci alibisticky vykládat, že budeme za stavu 1:0 bránit výsledek,“ říká plzeňský trenér Pavel Vrba, který je povahy rozhodně impulzivnější než jeho sparťanský kolega Lavička.

To je možná oproti Pražanům nevýhoda při snaze během psychicky náročného zbytku sezony nezpanikařit. Ale Vítězslav Lavička teď pro změnu stojí před úkolem nenechat mužstvo, aby se ukolébalo splněným cílem, na který se dlouho připravovalo a soustředilo, a nepřišlo o těžce vydobyté pozice třeba hned tento týden na hřišti třetí Olomouce.

„My jsme zvládli důležitý zápas, ale už před ním jsme tvrdili, že se nerozhodne o titulu. Jsme rádi, že jsme Plzeň bodově dotáhli, ale jsme si vědomi toho, že nás čekají další hodně náročné zápasy. A ten program následujících týdnů je tak zhuštěný a s kvalitními soupeři, že by bylo hodně zavádějící a špatné, abychom usnuli na vavřínech a oslavovali výhru,“ připomíná Lavička také středeční čtvrtfinále domácího poháru, které Sparta odehraje stejně jako sobotní ligový duel v Olomouci.

Plzeň jede k pohárovému utkání do Jablonce a o víkendu začne přetahovanou se Spartou o vedení v ligové soutěži proti Teplicím.

Jan Kaliba, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme